ماكيان البرز ماكيان البرز .

ماكيان البرز

نيمه آزاد گله شتر

به گزارش «سرويس دام، طيور و آبزيان» «ماكي دام - مقر خبري صنعت دام، طيور و آبزيان»؛ بسياري از عامل ها محيطي و تغذيه‌اي در رشد شترها موثرند . مهم‌ترين اين كارداران عبارتند از: جيره غذايي، مقام مناسب، بهداشت جايگاه، مديريت صحيح، تهويه و روشنايي كافي و تأمين آب شرب بهداشتي، كنترل بيماري‌ها و احياناً واكسيناسيون در برابر بعضا از بيماري‌هاي شايع و غيره كه ميتواند سود زياد مطلوبي در افزايش توليد ها دامي و پرهيز از مرگ و مير دام داشته باشد . بنابر اين اعتنا كافي به شرايط رده و آغل شترها و تهيه علوفه و غذاي مطلوب و رعايت بهداشت امري واجب در رشد شتر به شمار مي رود . 

مطلب بي نقص را در رويش شتر مطالعه نمائيد . 

در هم اكنون حاضر معمولاً شتر داشتي به سه چهره چراي آزاد، نيمه آزاد و بسته رشد داده ميگردد . در حالت آزاد شترها مشابه دام وحشي در مراتع چرا و جفتگيري و زايش مي‌كند و شترداران هر از يكسري گهگاه به منظور جمع‌آوري طفل شترها يا داغ كردن و يا اين كه بقيه عمليات رويش موقتاً مبادرت به جمع‌آوري آنها مي‌نمايند . 

در حالت نيمه آزاد گله شتر توسط شتربان چرانيده شده و تحت كنترل هست . در اين حالت، با توجه به موقعيت مختلف، تقريباً هر 50 شتر توسط يك ساربان با وسيله نقليه (موتور سيكلت) و در حدود 20 نفر شتر فارغ از وسيله نقليه سازمان ميگردد . در چراي آزاد، شتر ميتواند به طور متوسط تا حدود 50 ـ 70 كيلومتر از مرجع آب دور شده و بعد به طرف آن مراجعت نمايد در حالي كه در چراي نصفه آزاد اين مسافت بيش از 20 ـ 25 كيلومتر نخواهد بود . 

در چراي بسته، شتردار شترها را در آغل‌هاي مناسب قرار داده و در كنار ساير دام‌هاي خويش به عنوان شترهاي داشتي و يا اين كه پرواري، پرورش مي‌دهد . در اين روش علي‌رغم تأمين علوفه شتر به رخ دستي، معمولاً شترها به صحرا نيز پيامبر مي‌شوند تا از اندازه هزينه مصرفي كاسته گردد، اما به هر درحال حاضر در اين راه غذاي تكميل كننده و برخي ويتامين‌ها و املاح معدني به جيره شترها بيشتر مي‌شود و معمولاً در اين موقعيت شترها از ميانگين رشد بالاتري نسبت به دو منش قديمي برخوردارند و شتردار به سرعت از بروز بيماري در گله خود با خبر گرديده و ميتواند اقدام به درمان گونه جمعي شترها نموده و كانون‌هاي نهفته بيماري در گله خويش را از در ميان پيروز شود . ضمناً شتردار به راحتي از فحل بودن ناقه‌ها مطلع گرديده و مي تواند به سرعت مبادرت به تلقيح آنان كند كه اين دستور نيز ميتواند منجر ارتقاء اندازه باروري در گله گردد . 
پرس پلت

در دو روش چراي آزاد و نصفه آزاد معمولا جايگاهي براي شتر در حيث گرفته نميشود ولي در راه بسته، اين دام بايستي در منزلت مخصوصي جداي از دام‌هاي اهلي ديگر مراقبت شود . 

مقام 
(آغل) شتر 
رده 
(آغل) شتر 
استدلال ها نشان مي‌دهد كه شترها از مقاومت خير و خوبي در قبال سوز‌و‌سرما و گرما برخوردارند . شترهاي دو كوهانه به علت داشتن پشم دوچندان در برابر سرماي شديد مقاوم مي باشند و ميتوانند در برابر باد و بوران و طوفان‌هاي سرد كوهستان مقاومت نموده و راه خود را در مناطق سنگلاخي ادامه مي‌دهد . اين گونه از شترها در كشورهاي مغولستان و قزاقستان و شمال چين كه از سرماي شديد برخودار ميباشند محافظت مي‌شوند . از سوي ديگر شترهاي يك كوهانه به علت ساختار خاص فيزيولوژيك خويش به گرماي فراوان مقاوم مي باشند و معمولاً اين شترها در شمال آفريقا خاورميانه و هند و پاكستان مراقبت ميشوند و توانمند به تحمل گرماي سوزان صحاري خشك و بي آب و علف اين بخش ها بوده و مي‌توانند گرماي تا 60 رتبه سانتي‌گراد و يا بخش اعظم را تحمل نموده و در زير آفتاب سوزان بيابان به راه و روش خود ادامه دهند . بديهي هست كه در چنين وضعيت محيطي از اشتهاي حيوان كاسته مي گردد . 

يك عدد از دلايل اشاعه آغل‌هاي گشوده يا اين كه بهاربندها در رشد شتر نيز همين مسأله مقاومت حيوان در برابر سوز‌و‌سرما و گرماي شديد هست . در اين گونه آغل‌ها مسأله تهويه نيز به خودي خويش حل شده است، به ويژه كه اين مسأله در آغل‌هاي بسته دوچندان حتمي و كليدي هست . چنانچه در رويش شتر، ايجاد شير مطرح باشد، بايستي به حافظه داشت كه ميزان ساخت شير رابطه مستقيمي با درجه حرارت محيط دارااست و هر چه سكو حرارت محيط افزايش يابد و ميزان آب جانور كمتر باشد ميزان ايجاد شير ناقه كمتر و كمتر مي‌شود، از اين رو بايستي براي توليد شير، به اين دستور اعتنا كافي مبذول نمود . 

اكثر 
بدانيم: 
انواع 
نژاد شتر (بخش اول) 
شترهاي 
دوكوهانه در ايران 
اسهال 
(Diarrhea) در شتر 
شتر حيواني ميباشد كه در موقعيت ارگانيك مناسب و به رخ آزاد رشد داده ميشود . يك عدد از نكات مثبت و امتياز اين دام نيز خط مش تغذيه و رشد آن به صورت آزاد مي‌باشد . بدين ترتيب شتر نياز چنداني به استقرار در جايگاه‌هاي بسته و سرپوشيده ندارد و مي‌توان در مواقع لازم شترها را در محوطه‌هاي محصور(بهاربند) مراقبت كرد . 

شتر يك كوهانه وضعيت مشقت بار آب و هوايي را تحمل مي‌كند، ولي در سرماي كمتر از حدود 15 جايگاه سانتي‌گراد پايين صفر نياز به سرپناه داراست . از طرفي، معمولاً در روش‌هاي رويش آزاد و نصفه آزاد، اداره گله از قبيل : پشم‌چيني، داغ كردن، معالجه بيماري‌هاي پوستي، واكسيناسيون و احياناً شيردوشي و غيره معمولاً در محل‌هاي محصور كه در كنار آبشخورها وجود داراست انجام گرفته و سپس دام را روانه مرتع مي‌كنند . شتر در موقع زايش و همينطور كودك شتر تا يك سالگي كه زمان شيرخوارگي كودك شتر ميباشد و بخصوص تا سه ماهگي نياز به پناهگاه و حفظ دارد كه مي‌توان در سيستم‌هاي آزاد ونيمه آزاد، شترهايي كه آخرها مقطع آبستني را طي مي‌نمايند در رده محفوظي مراقبت كرد تا پس از زايش و طي عصر شيرخوارگي طفل شترها (بخصوص تا سه ماهگي) آن ها را مجدداً روانه مرتع كرد . 
برچسب: پرس پلت،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۵:۱۵ توسط:علي پور موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :