ماكيان البرز ماكيان البرز .

ماكيان البرز

پرورش شتر


نجفي مي افزايد:« بر اساس اين طرح منزلت هاي بهداشتي سنتي و مراكز توده آوري شير در بخش ها مستعد رويش در سيستان و بلوچستان ساخته خواهد شد . 
» 
ابن اساسي موجب گرديده تا مهم ترين بخش و اعظم نياز گوشت شتر در مرزوبوم از اين استان وارد بازار مي شود . 
پرس پلت
از آنجا كه بيشترين تلفات شتر در هنگام زادوولد در بيابان است لذا به مراد رفع اين معظل برنامه هايي از سوي جهاد كشاورزي براي كاهش تلفات در دست بررسي واجراست در اين راستا هم برنامه اي براي هدايت ارائه گرديده تا از تلفات شتر در كوير ها جلوگيري شود . 

دركنار اين قضيه حوادث رانندگي تيز از جمله موضوعاتي مي باشد كه به شدت جان اين حيوان را تهديد مي كند موضوعي كه موجب شده تا براي كاهش اينگونه حادثه ها توليد پلاك هاي شبرنگ ميباشد تا به گردن شترها معلق شود كه در چهره به تصويب وصال اين با اهميت هم به اجرايي مي شود . 

نياز ساير استانها به شترسبب شده تا سيستان وبلوچستان با توجه به شرايط ويژه اي كه در اين زمينه داراست به يكي از مهمترين صادر كنندگان شتر تيديل شود . 

مديريت سازمان مجاهدت كشاورزي سيستان و بلوچستان با تاييد اين مورد مي گويد: «تنها دامدار شتر مستقر استان جواز ارسال شتر از استان را دارا هستند و تا به امروز 6 هزار نفر شتر مستقر به نقاط مختف مملكت ارسال شده مي‌باشد .» 

اين درحالي مي‌باشد كه به هيچ عنوان شتر وارد شده به صورت زنده به ديگر بخشها مرزوبوم ارسال نمي شود . 

رضا نجفي با ابلاغ اين‌كه اين استان 50 درصد شتر مرزو بوم را داراست مي افزايد:« دامدار شترهاي بومي استان در چهره اعلام مقصد قادر است شتر خويش را به هر نقطه از مرزوبوم ببرد‌ .» 

با وجود اينكه برخي از كارشناسان تعداد شترهاي استان را 65 تا 70 هزار نفر شتر اعلام مي كنند بررسي ها نشان مي دهد، چندين از اين شترها بدليل خشكسالي تلف شده‌‌اند و متاسفانه امار واقعي از جمعيت شترها در استان در دست نيست‌ . 

لذا به مراد رفع اين مشكل اجري طرح پلاك كوبي از 1 سال قبلي آغاز شده و تا‌كنون 35 هزار شتر پلاك دار شدند،تا آمار صحت از تعداد شترهاي استان تنظيم شود‌ . 

از آنجا كه اين استان تامين كننده گوشت شتر زمينه نياز سرزمين است، لذا در درحال حاضر حاضر بيشترين تقاضاي ارسال شتر به استان‌هاي يزد، قم، تهران و خراسان رضوي ميباشد . 

از آنجايي كه در برخي از مورد ها نياز به واردات شترحش مي شود لذا اين اصلي موجب شده تا هم اكنون بيشترين شتر از بازارچه مرزي كوهك و از مرزو بوم پاكستان وارد استان ‌شود كه پس از قرنطينه وصدور مجوزهاي دامپزشكي در كشتارگاه‌هاي استان ذبح وگوشت آن ارسال مي‌شود‌ . 

ايرانشهر 
مستعد رويش شتر 
با وجود اينكه در بيشتر شهرهاي استان سيستان وبلوچستان پرورش شتر ترويج دارد، ولي وجود بيش از 9 هزار نفر شتر در شهرستان ايرانشهراين منطقه را بعنوان يكي از مناطق مستعد رشد شتر در استان و مرزوبوم مطرح كرده ميباشد . 

مدير اداره دامپزشكي ايرانشهر باتاييد اين مسئله و ابلاغ اين‌كه شترهاي ايرانشهر از نوع بومي هستند، مي گويد:« مردمان منطقه از گوشت و شير شتر بيشتر استقبال مي نمايند .» 
انور عبداللهي مي افزايد:« شتر هاي مستقر موضوع تاييد سازمان دامپزشكي است ولي شترهايي كه به رخ قاچاق وارد مملكت و حيطه مي شوند هيچ مدل نظارتي بر روي آنان صورت نمي گيرد .» 
اين درحالي مي‌باشد كه آب و هواي مطلوب و وجود علوفه بسيار در اين شهرستان سبب گرديده رويش شتر بيشتر مسئله اعتنا قرار گيرد كه اين فرمان مي تواند قدمي اصلي در توليد اشتغال جوان ها و تامين گوشت موضوع نياز مرزو بوم باشد . 
به طوري كه نيز اكنون بيش از 700 نفر در مرحله شهرستان ايرانشهر در فعاليت رشد شتر درگير به فعاليت مي باشند . 

بها گوشت شتر از نظر تامين انرژي مسئله نياز بدن زياد بالاست و شير شتر نيز به ادله دارا بودن ويتامين ها و املاح نسبتا بالا تقويت كنند سيستم ايمني بدن هست . 
برچسب: پرس پلت،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۱۵:۵۸ توسط:علي پور موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :