ماكيان البرز ماكيان البرز .

ماكيان البرز

جفت‌گيري و دوران بارداري شترها


جفت‌گيري و دوران بارداري شترها فصل جفت‌گيري شتر معمولاً در انتهاي زمان گرما است در اين مدت تخمكگذاري شترهاي ماده انجام شود و دماي تن شتر ارتقا مي‌يابد . 
لازم مي‌باشد كه پرورش‌دهنده شتر اين مورد را بدانند چون اين عصر كوتاه هست و تخت گاز سپري خواهد شد . 
زمان بارداري شتر حدود ۱3 ماه است وزن كودك متولدشده في مابين 35 تا ۵۰ كيلوگرم هست وزن طفل شتر در يك‌سالگي 150 تا 200 كيلو و در دوسالگي ۲۵۰ تا ۴۰۰ كيلوگرم ميگردد . 
پرس پلت
اين‌چنين اضافه‌وزن براي حيواني كه از فقيرترين گياهان تغذيه ميكند بي‌نظير است . 
طول 
عصر شيردهي ۱۸ ماه ميباشد مقدار توليد روزمره شير در مناطقي كه ازنظر آب و علوفه مطلوب مي باشند 3 الي 25 كيلوگرم ميباشد و در بخشها كويري با آب و علوفه كم 3 الي 15 كيلوگرم است اين در حالي است كه ميانگين بعضي از نژادهاي عالي در عالم تا 40 كيلوگرم در روز ميباشد . 
به 
هر حالا در كشور ايران ميانگين ساخت شير با محاسبه غذا بچه شتر 10 كيلوگرم برآورد مي شود گوشت هر شتر با وزن ميانگين ۴۰۰ الي ۴۵۰ كيلوگرم ۶۵ درصد گوشت خالص و مابقي چربي انباشته‌شده در كوهان آن است, علاوه بر اين‌ها يك‌تخته چرم درجه‌يك را هم مي‌توان به محصولات اضافه كرد . . . 
شير 
شتر وزن ماده‌هاي بالغ ۳۵۰ تا ۷۰۰ كيلوگرم است, عملكرد گوشت خالص ۵۰% و پشم به‌دست‌آمده ۸ كيلوگرم مي‌باشد . 
مقدار وزن نرهاي بالغ ۷۵۰ كيلوگرم الي 1 بدن است كه سعي گوشت خالص ۶۰ درصد و پشم ۱۰ الي ۱۲ كيلوگرم مي باشد . 
در 
حالا حاضر نژاد تركمني به‌طور گسترده در جهان استعمال مي‌شود 
اين نژاد در تركمنستان, ازبكستان, آذربايجان, قزاقستان و افغانستان و همچنين شمال ايران يافت ميگردد . 
شترها 
با زمستانهاي بسيار شديد سازگار نيستند و در مناطقي كه رطوبت آنان فراوان است شم غم مي‌كنند و ريه‌هاي آن‌ها به‌شدت آسيب‌پذير ميگردد . 
در سال‌هاي اخير كه تمركز ما روي پرورش گاو و گوسفند و بز بوده است كه ازلحاظ تغذيه مي بايست شايسته ترين نوع علوفه با آب دوچندان و مواد كامل كننده غذايي كه خلاصه آن سبب ساز به ساخت گوشت گران خواهد شد كشورهاي حوزه خليج‌فارس مبادرت به رشد شتر به‌صورت صنعتي كردند كه نتايج آن قابل‌توجه است . 
رشد 
شتر در كشورهاي عربي رويش 
شتر صنعتي در 
جمهوري اسلامي ايران رويش شتر به دو فيس انجام مي‌شود 1) 
رويش شتر سنتي 2) 
رشد شتر به‌صورت صنعتي اشكال 
روش‌هاي رشد شتر رويه گسترده يا باز: اين روش كه بيشتر جمعيت شتر را نيز شامل مي‌شود در اكثر وقت ها روستاهاي كناره كوير نمك و بيابان لوت انجام مي‌شود . 
در اين راه و روش شترهاي ماده را داغ داده و سپس آنها را سواي هيچ‌گونه حفظ در بيابان را مي‌كنند اين شترها به‌طور طبيعي توليدمثل و ازدياد مي كنند آنگاه صاحبان شتردر روزهاي از سال مبادرت به مداوا ودرمان شترهاي ناتوان كرده و شترهاي موردنظر و حذفي را از آنان جدا ميكنند سپس دوباره گله شتر را در كوير به اكنون خود رها مينمايند . 
خط مش نيمه گسترده يا نيمه‌باز: در اين رويه شتردار يا اين كه شتربان گله را در محدوده مشخصي به چرا مي برد روش گله‌داري بيشتر در استان‌هاي خوزستان، هرمزگان، سيستان و بلوچستان و پوشش چشم ميشود . 
به 
استدلال داشتن شتر‌بان تلفات گله در ارتفاع سال كمتر از راه و روش باز بوده و درآمد تقريبا خير عايد گله‌دار مي‌كند رشد 
شتر
برچسب: پرس پلت،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۵۵:۰۳ توسط:علي پور موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :