ماكيان البرز ماكيان البرز .

ماكيان البرز

نكته اصلي در تهيه بلدرچين تخمگذار

۷ 
نكته اصلي در تهيه بلدرچين تخمگذار ۱- 
سن بلدرچين حدود ۴۰ روز باشد 
۲- اجازه بازديد از تالار به شما داده شود و شرايط ظاهري گله بلدرچين سرحال باشد . 

۳- برنامه نوردهي دو هفته انتها را از مسئول مزرعه پرورش بلدرچين بخواهيد و با استانداردها تطبيق دهيد . 

۴- جيره غذايي را مشاهده كنيد و مطمئن گرديد كه در دو هفته پايان طيوران جيره بلدرچين گوشتي اخذ نكرده اند . همچنين در هنگام تحويل بلدرچين ها براي سه روز دست‌كم از به عبارتي دان پايان از فروشنده خريداري نمائيد و به طور تدريجي با دان جديد تخمگذار تركيب و جاي گزين فرمائيد . تا شوك و استرس تغذيه اي به بلدرچين ها وارد نشود . 
پرس پلت
۵- برنامه دريافت واكسن و دارو را در ارتفاع عصر پرورش بينيد و از عدم تضارب پرنده ها در ارتفاع عصر با هرگونه بيماري مطمئن گرديد . 

۶- نمودار رويش پرنده ها را چك فرماييد . هر گونه ايراد در رشد و به اصطلاح عقب ماندن از پرورش باعث تخمگذاري ضعيف و پيك زير در طول زمان خواهد بود . 

۷- حالت ظاهري مزرعه را ارزيابي فرمائيد از مزرعه هايي كه دقت به نكات بهداشتي و محفظه دور و اطراف مزرعه ندارند به هيچ عنوان خريد نكنيد . 

اكثر مشكلات ناشي از كيفيت ذيل بلدرچين آن گاه از گذر كرد ۲ ماه از شروع تخمگذاري بلدرچين و ارتقا سن پرنده نمايان مي شود . يك گله بلدرچين مطلوب بايستي از سن ۷۰ روزگي به پيك ساخت نزديك شود و در سن ۱۰۰ روزگي به بالاترين ميزان ساخت رسد ( حدود ۸۰ درصد ) و اين فرايند تا ۷ ماه با اندك نوسان هايي ادامه داشته باشد و آرام به حدود ۶۰درصد رسد و در گروه دوره حدود ۷۰ درصد باشد . 

بلدرچين ها در سن ۹ ماهگي براي ايجاد تخم خوراكي صرفه اقتصادي ندارند و يك گله كمتر از مقدار هزينه هاي ساخت بازدهي دارد . معمولا در اين سن با اندكي تغيير تحول در جيره و افزايش وزن پرنده را راهي كشتارگاه خواهند كرد . 

انواع 
نژاد بلدرچين تخمگذار همگاني ترين نژاد بلدرچين تخمگذار در ايران بلدرچين ژاپني ( Japanese quail ) يا اين كه به عبارتي بلدرچين عادي ( common quail ) مي باشد . هر يك سري اين دو تفاوت هاي اندكي با نيز دارا‌هستند اما به علت تداخل اين دو نژاد با هم روز جاري در كشور ايران كسي نمي تواند ادعا نمايد كه نژاد خالص بلدرچين ژاپني دارااست . 

بلدرچين ژاپني داراي سويه هاي ژنتيكي مختلفي مي باشد كه سبب شده رنگ هاي اين پرندگان به شرايط هاي مختف نمايان شود . برخي كاملا سفيد مي شوند و بعضا قهواي سوخته با لكه هاي سپيد و برخي طرح گندمي دارا‌هستند . اگر‌چه ميان برخي پرورش دهندگان سخن هايي مطرح مي باشد كه بعضي رنگ ها خصوصيات بهتري براي تخم گذاري دارا هستند ولي به طور علمي چيزي اثبات نشده . 

بلدرچين 
ژاپني 
گهگاه زمان ها هم متاسفانه برخي اشخاص با انقطاع كردن بلدرچين هاي سپيد ادعاهايي راجع به در اختيار داشتن يك نژاد اصلاح شده و ويا نژاد وايت انگليسي دارا هستند كه تا روز جاري هيچ كدام ثابت نشده و معمولا نوعي كلاه برداري و سوء استفاده از نا تدبير مردم مي باشد . 

هر جور ادعا نسبت به در اختيار داشتن نژاد يگانه بايد با مدارك داراي اعتبار كه دربرگيرنده جواز هاي سازمان دامپزشكي براي ورود و مدرك فارم مبدا و اوراق حمل و نقل قابل محاسبه مي باشد و كافيست تا از سازمان دامپزشكي كل كشور اداره طيور يك استعلام بي آلايش بگيريد و متوجه شويد در ارتفاع سال هاي قبلي تا برهه زماني نگارش اين متن هيچ بلدرچين تصحيح نژاد شده اي به فيس تجاري و انبوه وارد مملكت نشده هست . 
برچسب: پرس پلت،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۸:۴۰ توسط:علي پور موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :