ماكيان البرز ماكيان البرز .

ماكيان البرز

پرواربندي چيست؟

پرواربندي چيست؟ پرواربندي عبارت ميباشد از پرورش دام براي تپل كردن مناسب آن به مراد توليد گوشت در مدت بازه زماني مشخص و وزن مشخص و معلوم كه با دست كم هزينه فيس مي گيرد . در پرواربندي، هدف تنها توليد گوشت نميباشد و كيفيت گوشت نيز حساس است . لذا پيشنهاد مي شود براي پرواربندي، بره هاي برنا گزينش شوند تا چربي و اضافات كمتري بدست آيد . 

پرس پلت

مزاياي 
پرواربندي: مهمترين مزاياي پرواربندي را مي بضاعت و توان به شرح تحت خلاصه نمود: 
1- 
ارتقاء ايجاد گوشت فارغ از افزوده شدن تعداد دام (افزايش توليد در واحد دامي) 
2- مرغوبيت گوشت، گوشت دام هاي پروار داراي كيفيت خوبتر از بقيه دامهاست . 

3- 
رجوع اصل سرمايه و سود آن در كوتاه مدت 
4- 
كمك به نگهداري و احياء مراتع 
5- 
به كار گيري از توليد ها جانبي كشاورزي در تغذيه دامها 
6- 
ايجاد اشتغال 
كارداران 
با اهميت در يك پرواربندي موفق: براي انجام عمليات پرواربندي موفق، نياز به يك خصوصي عامل ها كليدي مي باشد كه از جمله مي بضاعت و توان به اين موردها اشاره كرد: 
1- 
شناختن نژادهاي متعدد گوسفندان به ياور خصوصيات آنها 
2- 
توليد رده مناسب جهت پرواربندي 
3- 
خريد دام مناسب جهت پرواربندي 
4- 
رعايت اصول درست تغذيه در طول عصر پرواربندي 
5- 
قرنطينه و انجام كارها بهداشتي بر روي دامهاي خريداري گرديده قبلي از پرواربندي 
6- 
بكارگيري روشهاي مطلوب پرواربندي 
رويكرد 
هاي پرواربندي گوسفند: 
الف) 
پرواربندي بره هاي شيري 
ب) 
پرواربندي به رويكرد مرتع 
ج) پرواربندي بره هاي برنا (معمول ترين شيوه پرواربندي در ايران همين راه است) . 

د) 
پرواربندي گوسفندان پير 
پروار 
بره هاي شيري: 
1- روشهاي معمولي: در اين راه بره ها مستقيما از شير مادر تغذيه مي نمايند و علاوه بر آن پاره اي كنسانتره به رخ آزاد در اختيار آنان قرار مي گيرد . رويش و نمو اين بره ها بستگي متعددي به ميزان شير مامان و تركيب آن دارد . اين بره ها در 3 ماهگي از مادر جدا مي شوند و در 6 ماهگي كه به وزن 45 تا 50 كيلوگرم رسيدند به كشتار مي رسند . اين روش در مرزو بوم ما همگاني و رايج هست . 

2- رويه زود از شير به دست آوردن (پرواربندي كنسانتره اي): در اين راه بره ها در سن 2 تا 3 هفتگي از مامان جدا مي شوند و آن ها را به مصرف كنسانتره با پروتئين 18 درصد عادت مي دهند . 

3- بره هاي شير پروار: در اين رويكرد بره ها فقط با شير مامان تغذيه مي شوند و در 3 ماهگي زماني كه وزن آنان به 20 كيلوگرم رسيد كشتار مي شوند . اين منش در اروپا رايج هست و در مرزوبوم ما همگاني نمي باشد . 

پرواربندي 
بره هاي معمولي در مرتع (پرواربندي مرتعي): 
در اين شيوه بره ها در سن 4 تا 5 ماهگي خريداري شده و در مراتع مرغوب طبيعي و مصنوعي چرا مي شوند . علاوه بر آن در وعده شبانه كمي كنسانتره در اختيار بره ها قرار مي دهند . وزن اين نوع بره ها در 7 تا 8 ماهگي در نژادهاي سنگين وزن به 45 تا 50 كيلوگرم مي رسد . اين نوع پرواربندي بيشتر براي بره هايي كه در اواسط پائيز و اوايل فصل‌زمستان متولد گرديده اند استفاده مي شود و تا اواخر فصل‌تابستان كشتار مي شوند . در استانهايي كه از حيث مرتع بينوا مي باشند اين رويه پيشنهاد نمي شود . 

پرواربندي 
بره هاي جوان: 
اين شيوه پرواربندي بهينه ترين راه و روش در جهان و كشور‌ايران مي باشد . در اين شيوه بره هاي مازاد در پايان سن شيرخوارگي با وزن 20 تا 25 كيلوگرم خريداري و در آغل مراقبت و با خوراك كافي و حساب شده تغذيه مي شوند . در غايت در سن 6 تا 8 ماهگي و با وزن 40 تا 50 كيلوگرم كشتار مي شوند . مقطع پروار در اين رويه 100 تا 120 روز مي‌باشد . 


برچسب: پرس پلت،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۱۱:۲۱ توسط:علي پور موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :