ماكيان البرز ماكيان البرز .

ماكيان البرز

ساز و كار حمايت از پروتئن دامي در جهان

در اين مقاله، مائول و اسكيز به توضيح پيرامون برنامه بيمه شاخص دار دامها مي پردازند . اين برنامه در ارتباط با عمليات اعطاي تسهيلات از سوي بانك جهاني به دولت مغولستان هست . اين پروژه وضعيت منحصري را جهت طرح ريزي و انجام يك برنامه بيمه كشاورزي ارايه مي دهد كه در آن خزانه جهاني مدل مديريت ريسك كشاورزي در سراسر مملكت مغولستان را پباده سازي كرده مي باشد . 
اقتصاد در حومه شهرهاي مغولستان به دامداران آن بستگي دارد . در اين ميهن كشاورزي تقريبا يك سوم GDP ملي و دامداري بيش از 80 درصد از سهم كشاورزي را در بر مي گيرد . دامها وسيله امرار زندگي و درآمد تقريبا نيمي از ساكنان مملكت مغولستان مي‌باشد . آسيب به دامهاي تندرست به معناي ويراني روستاها و كل اقتصاد مغولستان به شمار مي آيد . مملكت مغولستان از آب و هواي ناملايمي برخوردار است، به اين ترتيب در جاهايي كه پناهگاههاي محدودي براي دامها آماده باشد، اين جراحت چشمگيرتر خواهد بود . از سال 2000 تا 2002، 11 ميليون دام به علت زمستانهاي طاقت فرسا و ناملايم (dzud) در اين مملكت تلف شدند . دولت مغولستان كارايي بر يافتن روش حل جهت مقابله با اين ايراد برآمده ميباشد . 

پرس پلت

مديريت ريسك در بخش دامپروري مستلزم تلفيقي از روشهاست . كاهش ريسك در روستاها مي تواند دامداران را براي رويدادها ناشي از آب و هواي ناملايم آماده سازد . با وجود اين، به هنگام بروز حوادث ناشي از آب و هواي طاقت فرسا و ناملايم، تلفات بالاي دامها حتي براي دامداران مضاعف ورزيده و با سابقه نيز اجتناب ناپذير ميباشد . براين اساس مديريت پرورش دام در روستا بايد توسط مكانيسمهاي مالي كامل شدن شوند تا هزينه وسايل و معيشت دامدار به دنبال عواقب ناشي از حوادث نقدا پرداخت شود . 
در سال 2001، دولت مغولستان (GoM) از خزانه جهاني جهت تقابل با اين مساله يعني تعداد تلفات فراوان در جمعيت دامها استمداد كرد . در مدت كمونيست، ميهن مغولستان برنامه بيمه اجتماعي دامها را داشت و همت براي تصويب ضابطه بيمه دامها در ساليان اخير بي فيض باقي‌مانده است . در سال 2001، يك برنامه شاخص دار بيمه با بهره گيري از تعداد تلفات دامها و با در لحاظ دريافت كردن انواع دامها و Soum (يعني بخش) بر پايه ويژگيهاي خاصي توصيه شد . اين برنامه اعتنا خويش را به عدم تناسب اطلاعاتي و هزينه هاي گزاف ارايه شده كه يار با يك برنامه سنتي بيمه دامها در فضاهاي وسيع و گشوده مغولستان بود، معطوف مي كرد . همچنين پيشنهادات تلفيقي از بيمه شخصي دامداران، بيمه تجاري و بيمه اجتماعي را ارايه مي داد . بنابراين دولت مغولستان اين برنامه را منش اي نوين جهت حل اختلال خاص مرزو بوم مغولستان اعلام كرده و تصميم گرفت كه يك برنامه سه ساله آزمايشي در سه استان مغولستان، استانهاي بيانخونگور، اووس و خنتي، آغاز كند و اول فروش بيمه طومار را در بهار و فصل تابستان سال 2006 انجام داد . 
طرح 
ريزي برنامه بيمه دامها اجراي بيمه سنتي دامها (كه بر پايه تلفات و خسارات فردي اجرا مي شد) در مغولستان بي نتيجه بود . 
تنظيم هزينه هاي خسارات و تلفات بالا به علت پراكندگي دامها در بخشها وسيع، آسيبهاي روحي دامداران و در سود عدم انجام اقدامات حتمي از سوي آن ها و ارايه گزارش خطا از مرگ و مير دامها و خطرات اخلاقي از جمله مسايلي بود كه سبب ساز به ناكامي انجام برنامه بيمه سنتي دامها در مغولستان شد . اطلاع رساني به دامداران در مرز و بوم بزرگ مغولستان به سهولت قابليت و امكان پذير نمي‌باشد . نتايج قانوني مربوط به تلفات دامها، در بين شركتهاي بيمه و مالكان دامها معلوم نمي باشد و تقريبا تعداد معدودي از بها بالاي دامها را دربر مي گيرد . 
رويكرد پيشنهادي جهت توسعه و گسترش يك سيستم جامع براي جبران ناشي از ضرروزيان و پرداخت غرامت بر پايه شاخص صريح ارايه شد كه به مراد منعكس شدن و اعلان خسارات و تلفات به وسيله دامداران طرح ريزي گرديده است . 


برچسب: پرس پلت،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۵۴:۴۹ توسط:علي پور موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :