ماكيان البرز ماكيان البرز .

ماكيان البرز

ساز و كار حمايت از پروتئن دامي در جهان

در اين مقاله، مائول و اسكيز به توضيح پيرامون برنامه بيمه شاخص دار دامها مي پردازند . اين برنامه در ارتباط با عمليات اعطاي تسهيلات از سوي بانك جهاني به دولت مغولستان هست . اين پروژه وضعيت منحصري را جهت طرح ريزي و انجام يك برنامه بيمه كشاورزي ارايه مي دهد كه در آن خزانه جهاني مدل مديريت ريسك كشاورزي در سراسر مملكت مغولستان را پباده سازي كرده مي باشد . 
اقتصاد در حومه شهرهاي مغولستان به دامداران آن بستگي دارد . در اين ميهن كشاورزي تقريبا يك سوم GDP ملي و دامداري بيش از 80 درصد از سهم كشاورزي را در بر مي گيرد . دامها وسيله امرار زندگي و درآمد تقريبا نيمي از ساكنان مملكت مغولستان مي‌باشد . آسيب به دامهاي تندرست به معناي ويراني روستاها و كل اقتصاد مغولستان به شمار مي آيد . مملكت مغولستان از آب و هواي ناملايمي برخوردار است، به اين ترتيب در جاهايي كه پناهگاههاي محدودي براي دامها آماده باشد، اين جراحت چشمگيرتر خواهد بود . از سال 2000 تا 2002، 11 ميليون دام به علت زمستانهاي طاقت فرسا و ناملايم (dzud) در اين مملكت تلف شدند . دولت مغولستان كارايي بر يافتن روش حل جهت مقابله با اين ايراد برآمده ميباشد . 

پرس پلت

مديريت ريسك در بخش دامپروري مستلزم تلفيقي از روشهاست . كاهش ريسك در روستاها مي تواند دامداران را براي رويدادها ناشي از آب و هواي ناملايم آماده سازد . با وجود اين، به هنگام بروز حوادث ناشي از آب و هواي طاقت فرسا و ناملايم، تلفات بالاي دامها حتي براي دامداران مضاعف ورزيده و با سابقه نيز اجتناب ناپذير ميباشد . براين اساس مديريت پرورش دام در روستا بايد توسط مكانيسمهاي مالي كامل شدن شوند تا هزينه وسايل و معيشت دامدار به دنبال عواقب ناشي از حوادث نقدا پرداخت شود . 
در سال 2001، دولت مغولستان (GoM) از خزانه جهاني جهت تقابل با اين مساله يعني تعداد تلفات فراوان در جمعيت دامها استمداد كرد . در مدت كمونيست، ميهن مغولستان برنامه بيمه اجتماعي دامها را داشت و همت براي تصويب ضابطه بيمه دامها در ساليان اخير بي فيض باقي‌مانده است . در سال 2001، يك برنامه شاخص دار بيمه با بهره گيري از تعداد تلفات دامها و با در لحاظ دريافت كردن انواع دامها و Soum (يعني بخش) بر پايه ويژگيهاي خاصي توصيه شد . اين برنامه اعتنا خويش را به عدم تناسب اطلاعاتي و هزينه هاي گزاف ارايه شده كه يار با يك برنامه سنتي بيمه دامها در فضاهاي وسيع و گشوده مغولستان بود، معطوف مي كرد . همچنين پيشنهادات تلفيقي از بيمه شخصي دامداران، بيمه تجاري و بيمه اجتماعي را ارايه مي داد . بنابراين دولت مغولستان اين برنامه را منش اي نوين جهت حل اختلال خاص مرزو بوم مغولستان اعلام كرده و تصميم گرفت كه يك برنامه سه ساله آزمايشي در سه استان مغولستان، استانهاي بيانخونگور، اووس و خنتي، آغاز كند و اول فروش بيمه طومار را در بهار و فصل تابستان سال 2006 انجام داد . 
طرح 
ريزي برنامه بيمه دامها اجراي بيمه سنتي دامها (كه بر پايه تلفات و خسارات فردي اجرا مي شد) در مغولستان بي نتيجه بود . 
تنظيم هزينه هاي خسارات و تلفات بالا به علت پراكندگي دامها در بخشها وسيع، آسيبهاي روحي دامداران و در سود عدم انجام اقدامات حتمي از سوي آن ها و ارايه گزارش خطا از مرگ و مير دامها و خطرات اخلاقي از جمله مسايلي بود كه سبب ساز به ناكامي انجام برنامه بيمه سنتي دامها در مغولستان شد . اطلاع رساني به دامداران در مرز و بوم بزرگ مغولستان به سهولت قابليت و امكان پذير نمي‌باشد . نتايج قانوني مربوط به تلفات دامها، در بين شركتهاي بيمه و مالكان دامها معلوم نمي باشد و تقريبا تعداد معدودي از بها بالاي دامها را دربر مي گيرد . 
رويكرد پيشنهادي جهت توسعه و گسترش يك سيستم جامع براي جبران ناشي از ضرروزيان و پرداخت غرامت بر پايه شاخص صريح ارايه شد كه به مراد منعكس شدن و اعلان خسارات و تلفات به وسيله دامداران طرح ريزي گرديده است . 


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۵۴:۴۹ توسط:علي پور موضوع:

گاو سيستاني برترين نژاد گاو گوشتي ايراني

گاو 
سيستاني برترين نژاد گاو گوشتي ايراني با دقت به صنعت دامپروي ميهن ، خوا هيم ديد كه در مسئله نژادهاي گاو ، گوسفند ، بز و مرغ چه پراكنش بزرگي و مخازن گسترده ژني داريم، كه اينها سرمايه ي فراوان با ارزشي هستند . كه هر يك از اين نژادها در ناحيه اي خاص از كشورمان سازش پيدا كرده اند و به طور كامل ًبا اقليم ، گونه ماده غذائي جانور در حيطه و نياز مردم بومي آن منطقه وفوق پيدا كرده اند پس بر ماست كه از اين سرمايه هاي ارزشمند پاسداري و با استفاده از بهگزيني و اصلاح نژاد برترين ژنهاي دامي را شناسائي ، تثبيت و در يك تيم گرداوري نمائيم ، كاري كه بيش از دو قرن مي باشد كه در جهان انجام مي شود . درغير اين رخ دير زماني نخواهد كشيد كه با پروسه صنعتي شدن ، تغيير‌و تحول در زندگي روستايي و عشايري و رفتن به سوي شهر نشيني ، تغيير و تحول كاربري مزارع ومراتع ، تغيير‌و تحول شغل دامداران و كشاورزان و از همگي بدتر ورود بي برنامه و بي اكانت و كتاب گونه هاي نژاد هاي خارجي به مرزو بوم كه از ده سال ي چهل و پنجاه ابتدا گرديده ميباشد .كه مجموع عوامل فوق سبب فنا اين داشته هاي ارزشمند شده و خواهد شد . 

پرس پلت

بطوري كه اين واقعه براي بعضي از نوع ها رخداد افتاده است نظير نژاد مرغ خزك سيستان كه از ويژگي بارز آن نطفه داري وجوجه درآوري و مقاومت در برابر بيماري ها بوده كه حال تقريبا منقرض شده است و يا اين كه همين نژاد گاو سيستاني كه در سال 1355تعداد اين دام در حوزه‌ چيزي در حدود 5/1 ميليون رأس بوده مي باشد كه اكنون آمار دست بالاي آن را100هزار رأس ذكر مي كنند ، مي بينيم كه در يك دوره ي كوتاه به 10درصد كاهش يافته ميباشد . 
با توجه به مباحث مطرح گرديده مامجبوريم كه براي هر 4 گونه دام پرورشي كشورمان (گاو ، گوسفند ، بز ، مرغ) به سوي نگهداري مخازن ژني مستقر و بعد بهگزيني واصلاح نژاد حركت نمائيم . هر تعدادي شغل هاي چهره گرفته روند كندي را دارد اما در اين منش ما مي توانيم از تجارب مرز و بوم هاي پيروز در اين مسئله استفاده ببريم كه از گزاره كشور هند را مي توانايي نام پيروزي چون اين مرزو بوم در فرمان شناسائي نژاد هاي مستقر بخصوص مرغ هاي ساكن كشورشان وبهگزيني و تصحيح آنها لاينهايي با توليد بالا بوجود آورده اند و به جهان معرفي نموده اند . 
ويا در مشاجره نژادهاي گاو با تلاقي گاو نژاد برهمن و بوفالو اين ميهن برنده به ساخت نوعي گاو گوشتي با خصوصيات خوب گرديده مي‌باشد . 
پس به آرزو روزي كه با بكار گيري علم و علم روز جهاني واستفاده از برنامه هاي اصلاحي مفيدوسازنده درزمينه نگهداري مخازن با ارزش ساكن وسوق بسوي عدم وابستگي به كشورهاي بيگانه ، عملكرد كنيم . 
تاريخچه: 
مامي دانيم تمام نژادهاي امروزه عالم از دو دسته منشعب شده اند كه جور تاروس آن داراي كمري راست وبدون كوهان مي باشد كه بيشتر در اروپا دور از هم گرديده هست و دسته اينديكوس آن در آسيا وكشورهند و پاكستان مي باشد كه مشخصه اساسي آن داشتن كوهان تعالي وغبغبي افتاده و كمري شيب دار،كه نژاد سيستاني به اين گونه وابستگي دارااست . 
آنچه انديشمندان علوم دامي به آن اعتقاد و باور دارا‌هستند اين مي باشد كه اين دام از شبه قاره هند به اين حيطه آورده شده مي باشد ولي گوهي معتقدند كه ريشه گاو زبو هند مناطق مركزي وجنوبي كشورمان ميباشد اين گروه به پيكره گاو كوهاندار وشاخداري كه در مازندران يافت گرديده وهمچنين به نژاد سيستاني و دشتياري اشاره مي كنند . 
اما آنچه مسلم هست اين است كه گاو نژاد سيستاني از پنج هزار سال قبل در حوزه‌ ميزيسته ميباشد كه از آن براي فعاليت كشاورزي ساخت شير وگوشت استفاده مي نموده اند البته مدارك علمي وقابل قبول براي اثبات پنج هزار سال پيشينه بدست آمده پيكر گاو از جنس سنگ لاجورد و از پاياني كاوشهاي باستان شناسي در حيطه باستاني شهر سوخته سيستان مي‌باشد كه اين پيكره ها با ويژگي ها اين نژاد كاملا تطابق داراست مانند كوهان ، بدون شاخ بودن ، بدني گوشتي و عضلاني كه نشان از وجود زيستگاه سابق در اين حوزه‌ دارااست . 
تيمور لنگ در كتاب منم تيمور جهان گشا تيتر مي دارااست كه (هنگامي كه در سيستان فرود آمديم ، مردماني بلند قامت يافتيم كه شتران را استاده سوار مي كردند و فارغ از مهار سوار بر گاواني تعالي جثه ميشدند كه باآنها از در دوستي آمديم ) . 
واين 
قادر است درست باشد چه بسا تا يك قرن قبل هم سيستانيان از گاو به تيتر سواري و باركشي خرمن كوبي استعمال مي كردند در اينجا اين مطلب را نيز ذكر كنيم كه گفته مي شود قديميترين نژاد دنيا مي باشد به حافظه يافتن اسكلت آن در كوهاي اسكانديناوي كه با اين تفاسير مي بضاعت خاطرنشان كرد داعيه باستاني بودن اين نژاد را مطرح نمود . 
خواص 
ظاهري ، فيزيكي ، ادغام شيميايي وبيوشيمايي گوشت:


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۳۸:۱۲ توسط:علي پور موضوع:

رهنمون هاي لازم پيشگيري از بروسلوز براي كارگران كارخانه بسته بندي گوشت

رهنمون 
هاي اضطراري پيشگيري از بروسلوز براي كارگران كارخانه بسته بندي گوشت عليرضا 
لطفي بروسلوز يك نوع بيماري است كه ممكن ميباشد از حيوان‌ها به بشر منتقل شود . اما در زمينه انتقال آن از آدم به بشر هنوز به موردي برخورد نشده است . 
هنگامي كه حالت هاي شيوع بروسلوز به وسيله پزشكان گزارش مي شود مي بينيم كه شيوع بيماري عمدتا بوسيله سهل و آسان انگاري دامپروران ، كاركنان كشتارگاه و بسته بندي گوشت و گاهي دامپزشكان صورت مي دهد . به همين استدلال دقت ما بر روي ممارست در عمل و بهداشت شخصي خوب در عمل مي باشد . 

پرس پلت

شيوه 
شيوع بيماري بروسلوز 
مي تواند از دام ها به انسان با لمس كردن دام و يا در حين كشتار از سه طرز سرايت نمايد : تماس ،خوردن و استنشاق مسئله اول (تماس) از طريق تماس بريدگي يا آسيب پوست با گوشت دام تازه ذبح گرديده چهره مي گيرد،يا وقتي كه مخاط بيني ، لب ها و ديده بشر با ذرات معلق مايعات بافتهاي دام تماس مي يابد . 
سرايت از طرز ميل كردن ، ممكن هست با نوشيدن شير خام يا اين كه ميل كردن گوشتي كه خوب نپخته مي باشد ويا با مصرف لبنيات دامي (پنير) كه داراي عامل بيماري مي باشد رخ بگيرد . در كارخانجات بسته بندي گوشت منابع داراي اهميت انتقال استدلال بيماري از منش دهان (خوردن) ناخن خايي كارگران،خوردن ويا كشيدن سيگار با دستي كه با آن عمل مي نمايند و مرتبا با مايعات بافتي دام در تماس است،مي باشند . 
انتقال از طريق تنفس ممكن ميباشد با استنشاق هواي دارنده قطرات مايع حاصل از بافتهاي بدن صورت مي گيرد . 
علامت ها 
بيشتر بيماري علامتها 
گزارش گرديده بروسلوز در بيماران عبارتند از: تب 
، سردي ، دردهاي مفصل ، عرق ، دردهاي تن ، ضعف ، كاهش- وزن ، سردرد ، بي اشتهايي و افسردگي ممارست 
هاي كاري اين رهنمود ها تست تمامي گاوهاي ماده پرورشي را در حراجي ها و كشتارگاه ها و همينطور هرساله آزمايش گاوهاي شيري را لازم مي بيند . دامها سروپوزوتيو با بريدن يك عدد از گوشها و يا نشان گذاري بر روي گوش از بقيه دامها متمايز مي شوند . 
• گاوها دو تست لخته خون مثبت و تست چرخه شير براي بروسلا آبرتوس دارا‌هستند . 
مطالعات نشان مي دهند كه ريسك سرايت به كارگران با ارتقاء تراكم و تجمع ارگانيسم هاي بروسلا در محل عمل افزايش مي يابد . 
به 
همين عامل ما توصيه مي كنيم: 1- كشتار روزمره گاوهاي سروپوزوتيو بايد روزمره كمتر از 20 الي 25 راءس باشد . زيرا كمتر از اين تعداد تمركز ارگانيسم هاي بروسلوز را زير آورده و براي ساخت بيماري بروسلوز كافي نخواهند بود و همچنين اقبال كمتري براي سرايت به كارگران خواهد بود . 
2- گاوهاي گله حاوي بروسلوزيس بايستي در نقطه پايان عمل كشتار شوند . شغل هاي انهدام و يا تقليل ارگانيسم هاي بروسلا در بازه زماني استراحت شيفت كاري رخ بگيرد . 
3- دربين دامهاي سروپوزوتيو يك فضاي جنازه مي بايست نگهداشته شود تا جايي كه ذرات آويزان در هواي ميان دو اطراف نتوانند انتقال يابند . 
4- دست زدن به جنين گاو سروپوزوتيو يا اين كه گاوي از گله سروپوزوتيو بايستي خيلي ناچيز انجام شود . 
5- رحم به طور كلي درآورده شود و قبل از اين كار گشوده نشود . 
6- غدد پستاني سواي برش در باطن درآورده شود و گره هاي لنفاوي بالاي پستان دست نخورده و سواي برش بماند . 
7- به هنگام كشتار گاو سروپوزوتيو يا اين كه گاوديگر از به عبارتي گله،كارگراني كه در جايگاه ذبح ميباشند داراي ريسك بالايي براي استنشاق ذرات پخش شونده يا اين كه ريختن اين مواد هستند ، بايد عينك هاي حفاظ دار و يا عينك هاي ايمني با نگهدارنده جانبي به ديده بزنند و ماسك تنفسي براي پرهيز از استنشاق ذرات آويزان داشته باشد . 
بهداشت 
شخصي براي 
پرهيز از انتقال به وسيله ميل كردن : • خوردن، نوشيدن و سيگاركشيدن در محل كار مجاز نباشد . 
• كارگران مي بايست دستهاي خود را پيشين از كنار گذاشتن محل كار به طوركامل با آب و صابون بشويند . 


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۴۳:۲۸ توسط:علي پور موضوع:

عوامل از دست رفتن آبستني در گاو

تلقيح 
مصنوعي مدت بندي شده يا اين كه اثرات چرخه فحلي آيا ازدست رفتن آبستني در گاوهايي كه براساس فحلي تلقيح مي شوند و گاوهايي كه تلقيح مصنوعي آنها در مقطع خاصي مي‌باشد تفاوت دارد؟ در يك مطالعه نشان داده شد كه تلقيح تصنعي گاو دوران بندي شده سبب ساز ارتقاء از دست رفتن آبستني مي شود .با اين وجود سود شش مطالعه ديگر نشان داد كه مقدار از دست رفتن آبستني در گاوهايي كه با تشخيص فحلي تلقيح شدند . 5/1 درصد فراتر بود . درصد از دست رفتن آبستني در 1366 گاوي كه براساس تشخيص فحلي تلقيح گرديده بودند،به طور متوسط 7/12 درصد و در 756 گاوي كه براساس برنامه زمان بندي گرديده تلقيح گرديده بودند 2/11 درصد بود . 
به كارگيري از تلقيح تصنعي بازه زماني بندي گرديده در گاوهايي كه از حيث توليد مثلي پيشين از تلقيح داراي علايم فحلي و يا اين كه فاقد علايم تشخيص داده شدند ،چگونه مي باشد؟ مقدار از دست رفتن آبستني در 1245 گاو شيري كه قبلي از تلقيح علايم چرخه فعلي را داشتند 7/15 درصد بود . اين ميزان در 213 گاوشيري فاقد علايم 3/26 درصد گزارش شد . اين مطالعه نشان مي دهد اگرگاوهاي فاقد علايم فحلي آنگاه از هم زمان سازي فحلي و تلقيح براساس برنامه بازه بندي گرديده آبستن شوند،ميزان تلف شدن در انتهاي سطح نطفه گي ،بين تشخيص هاي اول و دوم (انتهاي مرحله نطفه گي يا اولِ تراز جنيني ) زيادتر از گاوهاي داراي چرخه فحلي است . 
ساير عوامل . . . 
گاوهاي كه وزن بدن خويش را در طول ماه نخستين شيردهي يا اين كه في مابين روزهاي 28 تا 56 آبستني از دست مي دهند،نرخ آبستني آن‌ها دو تا سه برابر كاهش مي يابد . حالت متابوليكي گاوها همانند تغييرات در حالت بدني ، بر بقاء نطفه و جنين تاثير مي گذارد . براساس مطالعات مختلف شواهد مقداري وجود داراست كه نشان مي دهد توليد شير يك ادله خطرناك براي ارتقا از دست رفتن آبستني در گاوهاي شيري مي‌باشد . مشكلات مربوط به زايش و انتقال كه بر تندرست گاوها تاثير مي گذارد و محيط رحمي را به خطر مي اندازد براي بقاء جنيني زيان آور است . كنجاله تخم پنبه دارنده گوسيپول مي‌باشد كه براي سلول هاي پستانداران سمي ميباشد . ارتقا غلظت گوسيپول خون،كيفيت و پرورش نطفه و نرخ آبستني را كاهش مي دهد . گاوهايي كه جيره هاي غني از گوسيپول اخذ مي كنند،ميزان تلف شدن جنيني زياد و نرخ گيرايي پاره اي دارا هستند . 

پرس پلت

ارتقا بقاء نطفه . . . . 
به كار گيري از هورمون رشد گاوي در گاوها سبب ارتقاء نرخ لقاح،رشد و كيفيت نطفه مي شود . ارتقاء نرخ گيرايي سود كاهش تلف شدن نطفه دربين روزهاي 31 و 45 بود . تزريق 3300 واحد دربين المللي گنادوتروپين جفت انساني در روز پنجم پس از تلقيح تصنعي و مصنوعي باعث ارتقاء نرخ گيرايي در روزهاي 28،42،90 مي شود اما بر روي اندازه تلف شدن در تراز انتهاي نطفه گي و مرحله جنيني بي تاثير است . تزريق گنادوترپين جفت انساني سبب ساز شكل گيري بخش اعظم بافت لوتئال مي شود . در يك مطالعه ميزان تلف شدن جنيني در گاوهايي كه از گنادوتروپين جفت انساني به كار گيري كرده بودند نسبت به گاوهايي كه تنها جسم زرد داشتند ،8 برابر كاهش يافت . 
وقتي كه گاوها در روزهاي 8 تا 12 چرخه فحلي مي باشند و به طور همزمان سازي فحلي آنها شروع ميشود،استفاده از برنامه هاي تلقيح تصنعي مقطع بندي گرديده سبب ارتقاء نرخ گيرايي مي شود . 
استفاده از مكمل هاي چربي به مقدار 2 تا 4 درصد جيره گاوهاي شيري شيرده و گوشتي ،َتاثير مثبت روي توان انر‍ژي و شرايط ساخت مثلي گاوها داراست . در بعضا از مطالعات نشان داده شده كه به كارگيري از منابع چربي بي نياز شده از اسيدهاي چرب امگا – 3 ممكن مي باشد به دليل پرهيز از ساخت پروستانوئيدها كه براي تشخيص مادري آبستني موءثر است،باعث افزايش بقاء جنين شود . به كارگيري از تكميل كننده هاي چربي پيشين از زايش باعث ارتقاء نرخ آبستني بعد از زايش مي شود . استفاده از نمك هاي كلسيمي لينولئيك اسيد و منو اسيد 18- c ترانس در مقايسه با نمك هاي كلسيمي روغن رطب منجر ارتقاء نرخ گيرايي در گاوهاي شيرده مي شود . اين ارتقا ناشي از ارتقا نرخ لقاح و كيفيت نطفه هاست . 
به نظر مي برسد گاوهاي شيري شيرده به ادله نرخ لقاح ضعيف (76 درصد) بقاء ناچيز نطفه در اوايل آبستني (50 درصد) و تلف شدن نطفه و جنيني فراوان (60 درصد) ،حساسيت زيادتري به عدم پيروزي ساخت مثلي دارا هستند . پژوهش ها زيادتري حتمي مي باشد تا بتوان توليد آبستني و بقاء آن را افزايش اعطا كرد . تلقيح مصنوعي موفقي داشته باشيد . 


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۴۹:۳۰ توسط:علي پور موضوع:

توليد مثل در طول زمان شيردهي

دوره بعد از زايش تعيين كننده جواب هاي توليدي و توليد مثلي در طول زمان شيردهي مي باشد .بدين ترتيب يك مقطع ‏بسيار موءثر در دوره توليدي گاوهاست . در ارتفاع اين عصر گاوها در خطر درگيري با بيماري هاي مرتبط زايش ‏هستند نظير كمبود كلسيم, متريت, كتوز و جابجايي شيردان . اينها اختلالات گران بهايي هستند كه از نظر اقتصادي ‏حدود 200 تا 400 دلار به ازاء هر مسئله ضرر مي زنند ‏‎ .‎‏ با ارزيابي بر سلامت گاوهاي جديد زا زمان ‏تشخيص گاوهاي مريض در همان مقدمه و معالجه آن ها را خواهيد يافت . بعلاوه اين كه در جلوگيري از بيماري نيز ‏كمك مي كند‎ .‎ 

پرس پلت

بعنوان مثال گاو داراي عفونت رحمي كه در به عبارتي ابتدا مداوا گرديده كمتر متحمل اختلالات ثانويه مثل برگشتگي ‏شيردان و كتوز مي شود . نمونه ديگر تشخيص كتوز پايين باليني مي باشد كه در شراي مداوا شود از يك كاهش ايجاد شير ‏جلوگيري خواهد شد‎ .‎ 
آناليز بر تندرست گاوهاي جديد زا مشتمل بر معاينه تمام گاوهاي زايش كرده (7 تا 10 روز شيردهي) بوسيله اشخاص ‏آموزش ديده مي‌باشد . پارامترهايي كه در انتخاب سالم گاوها مي تواند بكار رود دربرگيرنده دماي بدن, خوي حيوان, ساخت ‏شير, تغييرات رحم و كتون هاي ادرار است . به عقيده مولف بيشتر معضلات در بخش اعظمي از مزارع با توجه بر يك ‏يا دو مورد از اين پارامترها قابل مشاهده خواهد بود و توجيه نيروهاي گاوداري براي اين‌كه تركيب اين عامل ها مي بايست ‏در تصميم گيري اين كه گاوي مريض مي باشد يا خير و خوبي و تهي دست معالجه مضاعف اساسي است‎ .‎ 
دماي 
بدن بصورت يك اصل اثبات گرديده در گاوهاي جديد زا, ارتقا دماي تن نشان دهنده وضعيت غير عادي مي باشد . در ‏اينجا بخش اعظم گاوهاي جديد زا متحمل عفونت رحمي و يا متريت مي باشند . با تحليل دماي بدن دامنه وسيعي از ‏درجه حرارت بدست مي آيد . دماي معمولي ركتوم در گاوها دربين 5/101 تا 103درجه فارانهايت مي باشد . هنگاميكه ‏دما بالاي 103 مرتبه فارانهايت باشد تب تشخيص داده مي شود . تغييرات رتبه تن ناشي از عواملي مانند حالت ‏سلامتي, سن, فصل سال و مدت روز مي باشد . اگر چه دماي فردي گاوها متفاوت مي باشد اما دماي نگهداشت گاوهاي ‏سالم نزديك اين محدوده مي باشد . در مطالعه پنسيلوانيا گزارش شويد كه گاوهايي كه مشكل ها كلينيكي در هنگام ‏زايش و در اوايل دوره پس از زايش نداشتند ميانگين دماي بدنشان ذيل 102 جايگاه فارانهايت در 10 روز اوليه ‏دوره شيردهي بود . با اين وجود گاوهاي متريتي هم وجود دارا هستند كه دماي بدنشان نرمال هست و لزوما تب دار هم ‏نيستند . در مطالعه اخير فلوريدا كه دماي بدن و وضعيت گاو را براي نظازت گاوهاي تازه زا در حيث گرفته بودند ‏نشان دادند كه بيش از نصف گاوهايي كه داراي متريت تشخيص داده بودند در ارتفاع هفته اول آن‌گاه از زايش تب ‏نداشتند .گاوهاي با زايش غير طبيعي داراي دماي بيشتر از 1/103 سكو فارانهايت و داراي ربط با متريت بودند . ‏همچنين بنزاكوئن و همياران گزارش نمودند كه گاوهاي دارنده زايش غير ارگانيك دارنده متريت بيشتري در ‏مقايسه با گاوهاي داراي زايش ارگانيك بودند . بنابراين مطالعات, چنين نتيجه گيري مي شود كه گاوهاي با زايش ‏غير ارگانيك (سخت زايي, جفت ماندگي يا اين كه دوقلو زايي) مي بايست با اعتنا بيشتري در دوره آن گاه از زايش مورد آناليز ‏قرار گيرند‎ .‎ 
يكسري مطالعه نشان داده كه به كار گيري از آنتي بيوتيك ها در گاوهاي با دماي بالاي داراي ربط با متريت, موفقيت آميز ‏است . كريستولا و اسميت كاهش يك جايگاه فارانهايتي را در دماي تن گاوها 24 ساعت پس از آغاز درمان آنتي ‏بيوتيكي گزارش نمودند . تحقيقات انجام گرفته در فلوريدا يافته هاي مشابهي را نشان دادند كه گاوهاي تشخيص ‏داده شده با سم متريت و معالجه گرديده با آنتي بيوتيك كاهش دماي مفهوم داري را در روزهاي سپس نشان داده اند . از ‏اين داده ها به خوبي نتيجه گيري مي شود كه گاوهاي شيري تشخيص داده شده با تب ناشي از متريت در عصر ‏پس از زايش پاسخ مثبتي را به معالجه آنتي بيوتيكي مي دهند‎ .‎ 
زمينه حساس در به كار گيري از برنامه نظارتي, تصميم در خصوص مقطع درمان گاوهاست . در مطالعه پنسيلوانيا ‏دريافتند كه گاوهاي غير نرمال, بيشترين و كمترين دما ميانگين دماي بدنشان دربين روزهاي 3 تا 6 بوده مي‌باشد و 66% آن‌ها در ميان ‏روزهاي 2 و 5 پس از زايش معالجه گرديده اند . نتايج شبيه ديگر توسط بنزاكوئن و همياران بدست آمد . اين يافته ‏ها سفارش مي نمايد كه عمده گاوهاي تب دار در هفته سپس از زايش مي باشند . بدين ترتيب برنامه هاي نظارتي با استعمال ‏از دماي ركتوم خوب تر ميباشد در 7 روز بعد از آن از زايش موضوع به كارگيري قرار گيرد‏‎ .‎ 


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۱۳:۰۰ توسط:علي پور موضوع:

خرابي وسرد سازي ماهي

اهميت 
كيفيت: كيفيت ماهي ومحصولات دريايي در صنعت هاي شيلاتي يكي از با اهميت ترين موضوعات مي باشد بويژه دركشورهاي در اكنون توسعه و گسترش صيادان به اهميت كيفيت صيد پي برده و مي دانند كه مي بايست متاع مناسب را به حاشيه دريا برسانند . ماهي تازه صيد گرديده از آبهاي گرم فراوان مستعد خرابي بوده و قدمت ماندگاري ماهي با اندازه پرورش ميكرو ارگانيسمهاي بدن آن در ارتباط مي باشد . سردسازي به ياور بهداشت از دست اندركاران مفيد در كيفيت ماهي مي‌باشد .بنابراين داشتن يك سيستم مناسب بر روي شناور براي سردسازي و محافظت كيفيت ماهي مضاعف ضروري مي باشد . 
تقاضا براي ماهي با كيفيت بسيار ارتقاء يافته واين بر مسئوليت صيادان براي ارائه ماهي با كيفيت مي افزايد . همچنين ماهي جديد نسبت به ماهي يخ‌زده متقاضي بيشتري داشته و ماهي نو با كيفيت عالي مي تواند اين

تقاضا را برآورده كند . 

پرس پلت

خرابي 
وسرد سازي ماهي: مراحل 
فساد در ماهي : پروسه فساد در ماهي بلافاصله پس از مرگ ابتدا مي شود . كارداران اثرگذار در فساد ماهي دربرگيرنده تجزيه پروتئين، اكسيد شدن و تند شدن چربيها و فعاليت ميكرو ارگانيسمها ميباشد .آنزيمها پس از مرگ ماهي فعال باقي باقي مانده وباعث خرابي بخصوص در ماهيان چرب كوچك مي شوند مقدار خود هضمي بوسيله آنزيمها، به دما، برهه زماني صيد در ارتفاع سال و گونه ماهي بستگي داراست .خويش هضمي سبب ساز ضعيف شدن لايه هاي شكمي شده كه در ماهي ساردين و هرينگ و بقيه ماهيان سطح زي شكم ماهي صرفا پس از چند ساعت از مرگ ماهي ممكن مي باشد پاره شود . آنزيمها همينطور با شكستن پيوندها سبب ساز تغيير و تحول در طعم و استحكام و ظواهر ماهي مي شوند . كار آنزيمها ممكن مي باشد بر اثر فرآيندهاي ديگري غير از سردسازي مثل شعف كردن، كم آب كردن و ماريناد كاهش يابد . 
ميكروارگانيسمها هم مي توانند بر روي فساد ماهي تاثير گذار باشند . ميكروبها در گونه هاي مختلفي مي باشند و هر نوع دماي خاص خويش را براي رويش و نمو تهيدست مي باشند با سردسازي ماهي تا صفر سكو سانتيگراد بعضي از باكتريهاي مفيد در فساد ماهي رشدشان متوقف مي گردد براين اساس سردسازي تا حدود صفر مرتبه باعث كاهش سرعت فساد ماهي مي شود . دماي محيطي و همينطور وجود و ميزان رطوبت، اكسيژن و آب فعال درعضله ماهي بر كار ميكروارگانيسمها موءثر مي باشند . زمانيكه ماهي در شرايط سواي اكسيژن قرار مي گيرد بوي نامطبوع در اثر كار باكتريهاي بي هوازي ازدياد مي يابد . 
علائم 
نامناسب ناشي از فساد ماهي: بوي 
نامطبوع بد 
طعم شدن گوشت لزج 
شدن تراز تن ماهي قابل انعطاف 
شدن بافت ها تغيير‌و تحول 
رنگ واكنشهاي شيميايي و ميكروبي دو برهان حساس در ارتقاء سرعت فرايند فساد در ماهي بوده كه درنهايت منجر تغيير مزه و قابل انعطاف شدن گوشت و از دست دادن آب دربين بافتي مانند پروتئينهاي محلول در آب و چربي هاي محلول مي گردند . 
تاثير 
دما بر فساد : سه 
خط مش مهم براي نگهداري كيفيت ماهي وجود دارااست : ۱ 
سردسازي ۲ 
رعايت بهداشت در ارتفاع فرآيند ۳ هندلينگ مناسب . 
حفظ از ماهي در ارتفاع جابجايي فراوان داراي اهميت مي باشد زيرا جراحت رسيدن به بافت ماهي سبب ساز ايجاد آسيب و در دسترس قرار دادن بافت براي ميكروارگانيسمها مي شود . ماهي مي بايست تميز گرديده ( شكم آن تخليه) و كاملاً شستشو گردد تا مرجع اصلي ميكروارگانيسمها از آن بيرون شود . خودداري از آلودگي ثانويه نيز با اهميت بوده كه اين امر با رعايت بهداشت قابليت و امكان پذير مي باشد . 
بازه نيز يك فاكتور فراوان حساس در فرآيند خرابي مي باشد پرورش ميكروارگانيسمهاي فلور طبيعي تن ماهي و كار آنزيمها زير تاثير دما قرار داراست هرچقدر بازه قرارگرفتن ماهي در دماي طبيعي و گرم بيشتر باشد اين كار ميكروبي و آنزيمي تاثير بيشتري بر فساد ماهي مي گذارد لذا سردسازي هرچه سريعتر سبب ساز محافظت كيفيت ماهي مي گردد . محافظت ماهي در دماي سرد مناسب بهداشتي بي آلايش ترين رويه و شايسته ترين خط مش در مراقبت كيفيت مي‌باشد . 
روشهاي 
نگهداري: براي كاهش فرايند فساد در ماهي چندين اقداماتي مي توان انجام داد . جابجائي مناسب بر روي عرشه و مراقبت جنس در شرايط عدم حضور اكسيژن (بسته بندي در خلاء ويا اتمسفر تعديل شده ) مي تواند از فساد شيميايي و تند شدن چربيها خودداري نمايد . همت فراوان در رعايت بهداشت در ارتفاع پروسه صيد نقش بخش اعظمي در كاهش روند فساد نخواهد داشت زيرا بخش اعظم فساد ميكروبي ناشي از عمل باكتريهاي فلور ارگانيك ماهي مي باشد . 


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۱۷:۱۸ توسط:علي پور موضوع: