ماكيان البرز ماكيان البرز .

ماكيان البرز

خواص همه قسمت هاي خوردني گوسفند

در اين مطلب شما با خواص همگي قسمت هاي خوردني گوسفند آشنا مي گرديد . 

مغز كه در كله پاچه فراوان موضوع به كارگيري قرار مي‌‌گيرد سرد و تر است . بدين ترتيب مصرف آن براي اشخاص داراي مزاج سرد و خيس توصيه نمي‌شود . براي تقويت قوه جنسي و طراوت چهره عالي ميباشد . هضم آن اختلال بوده و زياده‌روي در آن براي معده مضر مي‌باشد و اشتها را از ميان مي‌‌برد . 
پرس پلت
به گزارش فراناز خون نسبتا لزج و چربي بر اثر هضم آن در تن ايجاد مي‌‌شود . براي بهبود هضم آن به ويژه در سرد مزاجان بايستي از ادويه‌جات گرم نظير خردل يا دارچين ياور با كمي سركه يا اين كه آبليمو به كار گيري كرد چيزي كه امروزه نيز تا حدودي انجام مي‌‌شود و پس از آن مي‌‌توان مقداري عسل يا اين كه حلواي عسلي ميل كرد . درصورتي كه كباب شود هضم آن نسبت به نوع پخته سخت‌تر خواهد شد البته در عوض عارضه ها آن براي معده كمتر مي‌‌شود . 

گوشت رمز گوسفند و بناگوش و چشم گوشتي مضاعف لطيف با هضم سهل وآسان و موءثر بوده و مزاج آن گرم و تر مي‌باشد و براي اشخاصي كه قوه‌‌هاضمه قوي‌اي ندارند مصرف آن ها توصيه مي‌‌شود . 


دل گوسفند، شايسته ترين نصيب بدن گوسفند 
دل يا همان قلب، از شايسته ترين قسمت‌‌هاي تن گوسفند مي‌‌باشد كه عمده حجم آن را گوشت خالص تشكيل مي‌‌دهد . داراي مزاج گرم و خشك، حرارت نسبتا فراوان و دوچندان پرانرژي بوده و براي كساني كه دچار ضعف قوا و سردي مزاج هستند توصيه مي‌‌شود . منتها هضم آن مشكل‌تر از هضم گوشت ماهيچه مي‌‌باشد همانگونه كه پاره كردن و جويدن آن هم سخت‌تر ميباشد . لذا بايد در قطعه‌‌هاي كوچكتر بريده شده، ياور با چربي دور قلب كباب و عالي پخته شود و در صورتيكه ياور با مختصري فلفل و زيره و يا آبليمو مصرف شود هضم آن راحت‌تر خواهد شد . ممكن مي‌باشد در تن يبوست ايجاد كند . دل مرغ نيز امروزه در دسترس بوده و هضم آن از دل گوسفند راحت‌تر مي‌باشد . 


جگر گوسفند، تقابل با كم‌خوني 
جگر دارنده مزاج گرم و تر بوده و خون نسبتا متعددي توليد مي‌‌كند؛ لذا براي كم‌خوني توصيه مي‌‌شود ولي هضم آن خيلي آسوده نميباشد و دفع آن از تن نيز مشقت بار است . لذا به فيس معمول براي تمامي سفارش نمي‌شود، مخصوصاً جگر حيواناتي كه در مجاورت شهرهاي آلوده و كثيف و يا اين كه صنعتي بوده و با غذاهاي صنعتي تغذيه شده و رويش كرده‌اند . چون جگر محل ذخيره سموم و مواد زائد جان دار در غذاها مي‌‌باشد . اين كه از دير باز طبق رسم جگر، دل و قلوه را به قطعات كوچك مي‌‌برند و خوب كباب مي‌‌كنند به خاطر همين هضم سخت‌شان مي‌‌باشد . خوبتر مي باشد جگر را همپا با پاره اي نمك و دارچين يا اين كه زيره و سركه آماده كرده و آن گاه كباب كنند . 
در شراي در روغن 
سرخ شود هضم آن دوچندان مشكل‌تر خواهد شد . 

قلوه يا اين كه همان همه حيوان، طبع معتدل و رو به خشكي دارد و محل توليد ادرار مي باشد . مصرف آن همچون جگر و ريه به عموم افراد توصيه نمي‌شود . هضم طاقت فرسا و دير داراست و خون ناصالحي ساخت مي‌‌كند . 

همان طور كه مصرف گوشت بره و بزغاله خيلي بيشتر از گوشت گوسفند و بز پيشنهاد مي‌‌شود اجزاي تن آن ها هم همين قاعده را داراست . يعني دل، قلوه، جگر و كله پاچه بزغاله خواص بيشتر و عوارض كمتري دارا هستند . 


طحال و دلايل بسيار آن بر بدن 
طحال عضوي مي‌باشد سياه رنگ و نزديك معده كه با دقت به حرام بودن آن معمولا بدور انداخته شده و مصرف نمي شود . دربردارنده سوداي مضاعف متعددي بوده عوارض زياد متعددي براي تن دارد و در چهره خورده شدن خون‌آلوده زياد غليظ و لبريز از سودا ساخت خواهد كرد و در فيس تكرار احتمال بروز اشكال توده‌‌ها، موهاي زائد، اختلالات عصبي، لك‌‌هاي پوستي و سرطان در بدن ارتقاء پيدا مي‌‌كند . دل يا اين كه همان قلب، از بهترين قسمت‌‌هاي تن گوسفند مي‌‌باشد كه بيشتر حجم آن را گوشت خالص تشكيل مي‌‌دهد . 
داراي مزاج گرم و خشك، حرارت نسبتا زياد و بسيار پرانرژي بوده و براي اشخاصي كه مبتلا ضعف قوا و سردي مزاج هستند توصيه مي‌‌شود 


پاچه؛ 
سفت كننده اندام‌ها 
پاچه مزاج معتدلي داراست . غذاييت زيادي نداشته و فضولات مقداري توليد مي‌‌كند موقعيت لزج داشته و خون را كمي به سمت لزجي پيش مي‌‌برد و به حافظه همين لزجي ملين هست . براي افرادي كه به غذاهاي كم نياز دارا هستند و يا در حال رژيم لاغري هستند، اشخاص تب‌دار و براي سفت نمودن اندام‌‌هاي سفت مثل استخوان، تاندون‌‌ها و يا اين كه پس از شكستگي عالي هست . جگر 
سفيد؛ چاق كننده نيست 
شش (جگر سفيد) يا پفي، ريه حيوان بوده كه غذاييت خيلي مقداري داراست . هضم آن طاقت فرسا مي‌باشد و اكثر به عنوان دارو براي بعضا از افراد تجويز مي‌‌شود . براي رژيم‌‌هاي لاغري به جاي گوشت تجويز مي‌‌شود چون فرد را تپل نمي كند و تنها وي را سير مي‌‌كند . خوب تر ميباشد قسمت مركزي يا ناف ريه، بريده گرديده و بدور انداخته شود چون در اين نصيب غدد لنفاوي كه دربردارنده سموم مي‌‌باشد تجمع پيدا كرده و از قسمت‌‌هاي محيطي ريه استفاده شود و تنها به فيس كباب شده استعمال شود . در گرم مزاجان، براي رفع تب، بعضي از اگزماهاي ناشي از گرمي مزاج مفيد هست و با به عبارتي شرطي كه براي جگر گفته شد، بايستي مصرف شود . يعني حيواني كه در هواهاي تندرست چرا كرده باشد چون ريه محل ذخيره سموم و آلودگي هواست . سيرابي 
ساخت كننده رطوبت و بلغم در بدن 
سيرابي و شيردان مزاج سردي داشته و غذاييت مقداري دارد . بنابراين چاق كننده نمي باشد و براي رژيم‌‌هاي لاغري در آش و سوپ‌‌ها استفاده مي‌‌شود به تيتر جايگزين گوشت قرمز . در تن رطوبت و بلغم ايجاد مي‌‌نمايد بنابراين اشخاصي كه مزاج سرد يا اين كه رطوبتي دارا هستند نبايد مصرف كرده و يا درصورت مصرف از گرمي‌جاتي همچون نمك، گردو، زيره و آويشن استعمال كنند . 
دير هضم بوده و مي بايست قبلي از پخت خوب شسته شوند 

برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۲۲:۰۷ توسط:علي پور موضوع:

احتياجات جوجه كشي

مقدمه: 

احتياجات جوجه هاي گوشتي به مواد مغذي، مخصوصاً پروتئين و اسيدهاي آمينه بسيار پايين تأثير سن قرار مي گيرد . بنابراين سن و اندازه رويش جوجه هاي گوشتي تعيين كننده بازه زماني شروع يك جيره مي باشد . در اين فيس تأثير يك جيره در بدن بخش اعظم و راندمان به كارگيري از آن خوب تر خواهد شد . 

پرس پلت


جيره هاي سه زمان اي (آغازين، پرورش و پاياني) همواره منتخب از احتياجات غذايي جوجه هاي گوشتي را در اوايل هر زمان بي جواب گذارده و سبب كاهش حداكثر رويش در اوايل هر دوره خواهد شد . از طرف ديگر در اواخر هر دوره تغذيه بيش از حد نياز (Excessive feeding) چهره مي گيرد كه خير تنها سبب ساز افزايش هزينه ايجاد مي شود، بلكه آلودگي محفظه زيست را نيز به دنبال خواهد داشت . 

با 
ارتقا تعداد زمان هاي غذايي و تأمين دقيق احتياجات جوجه هاي گوشتي مي بضاعت و توان تا حدودي بر اين مشكل‌ها غلبه كرد 
افزايش 
عصر هاي غذايي جهت ارتقاء راندمان توليد 
تقسيم زمان هاي رشد به تعدادي دوره با مسافت هنگامي كوتاه خيس و با دقت به وزن بدن، به توليدكنندگان اين اذن را مي دهد كه جيره هايي را تنظيم كنند كه نزديك خيس و متناسب خيس با احتياجات پرنده باشد . اگر بخواهيم از ارتقا تعداد زمان هاي غذايي بهره بجوئيم بايستي جيره ها را طوري بالانس كنيم كه دستكم احتياجات پرنده تأمين شود . در اين فيس با كاهش پروتئين جيره در حد چشمگير ازت كافي براي سنتز اسيدهاي آمينه فراهم خواهد شد و علي رغم كاهش در پروتئين و اسيدهاي آمينه هيچگونه اثرات منفي در پرورش و ضريب تبديل چشم نخواهد شد . 

با در نظر به دست آوردن احتياجات پروتئين در طيور گوشتي، ارتقاء تعداد زمان هاي غذايي با اعتنا به تغذيه منطبق بر احتياجات طيور، مي تواند روي ضريب تبديل خوراك به گوشت مؤثر باشد . 

تغذيه با پروتئين كمتر از حد نياز (تغذيه ناقص) سبب ساز مي شود تا جوجه ها براي جبران اين فقدان و تأمين اسيدآمينه محدودكننده موردنياز، با ارتقا دادن مصرف طعام انرژي بيشتري دريافت نموده و در نهايت چربي بيشتري در بدن ذخيره كنند . علاوه بر آن كاهش حداكثر توانايي توليدي، كاهش بازده غذا وكاهش پروتئين و رطوبت جنازه را هم به دنبال داراست . از طرف ديگر تغذيه بالاتر از احتياجات چه بسا هنگامي كه جيره از نظر تمام اسيدهاي آمينه ضروري متعادل باشد سبب ساز به كاهش رشد، كاهش ذخيره چربي و ارتقاء اندازه اسيد اوريك خون مي شود . از آنجايي كه براي سنتز اسيد اوريك مقداري انرژي موردنياز مي‌باشد به اين ترتيب اثر جيره هاي حاوي پروتئين بيش از حد نياز بر كاهش چربي جنازه ممكن هست به عامل مصرف بخش اعظم انرژي براي دفع ازت اضافي بر نياز تن باشد . 
به علاوه كليه ها نيز براي دفع مقادير دوچندان مال هاي نهايي متابوليسم ازت متحمل استرس بيشتري مي گردند كه يك عدد از علامتها آن تورم و تبارك شدن غدد فوق كليوي و ارتقا آدرنوكورتيكو ستروئيدها است 
ارتقاء دفع ازت به نوبه خود بر ميزان گاز آمونياك متصاعد شده در سالن هاي مرغداري مي افزايد . 
از طرفي ارتقاء مصرف آب به مراد دفع اسيد اوريك اضافي، سبب به مرطوب شدن بستر مي گردد كه باعث پيدايش مشكلاتي از قبيل شيوع كوكسيديوز در گله و دلايل تنفسي به علت وجود مقادير بالاي گاز آمونياك در تالار مي گردد 
ارتقا 
دوره هاي غذايي جهت كاهش آلودگي محفظه زيست 
زماني كه مواد مغذي بيش از حد نياز تغذيه شوند آلودگي محفظه زيست را به همراه خواهند داشت . 
مواد و اجسامي كه به تيتر مدفوع به محيط افزوده مي شوند در زيبايي و كيفيت فيزيكي محيط تأثير منفي مي گذارند . با ارتقاء زمان هاي غذايي مي بضاعت مقادير مواد مغذي غذا (N، P و . . .) و مواد دفعي طيور (CH4,Co2,No2, No,H2S,NH3) را كاهش بخشيد . 

اندازه تركيبات مواد جديد دفع گرديده از طيور به طور قابل توجهي مربوط به مواد اساسي تشكيل دهنده جيره مي باشد و رويه هاي مدير تغذيه مي تواند در بازده همت مواد تغذيه گرديده به وسيله طيور مؤثر باشد . 
هرچند ممكن است با اين رويه تفاوتهاي اندكي در ازت دفع شده نسبت به هر پرنده صورت دهد، البته وقتي كه براي ميلياردها پرنده در سال در لحاظ گرفته شود به كاهش يكسري بدن گاز آمونياك در سال سبب خواهد شد 

برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۵:۴۵ توسط:علي پور موضوع:

علائم مسموميت با مس در دام

علائم 
مسموميت با مس: بي حالي ، بي اشتهايي ، زمينگيري هاي مكرر ، اندوه هاي گوارشي ، زردي و كاهش توليد شير ، ناهنجاريهاي خوني ، وجود خون در ادرار ( همو گلوبين اوريا ) و هموگلوبينمي مي شود . 
در رخ ارتقاء مس قابل تحمل ممكن است مقدراي از آن به چهره اكسيد گرديده در باطن شير وارد شود و سبب ساز به كاهش سولفور قابل دسترس جهت فلورشكسته گرديده و اين دستور سبب به كاهش ساخت هم خواهد شد . 
جذب مس از مواد غذايي در حيوان ها بالغ كاهش مي يابد و از ۹۰% در برهه زماني به دنياآمدن به حدود كمتر از ۱۰% در ۵۰ روزگي خواهد رسيد . احتياجات مس از رژيم غذايي در حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ ميلي گرم در روز مي باشد . 
مقدار كسب مس از مواد معدني ppm ۲۵۰۰ باشد كه اين مقدار برابر ۷۱ ميلي گرم در هر اونس مي باشد . 

پرس پلت

سلنيوم 
:علائم كمبود آن : در حالت شديد سبب به بيماري ماهيچه سپيد و اسهال ، سفتي و بي آبي ماهيچه ها ، مرگ ناگهاني بخاطر نقص در دستگاه قلبي ياور يا سواي علامت ها گذشته مي باشد . گهگاه زمينگيري خصوصاً متعاقب زايمان با علائمي مشابه به سندرم تب شير ساخت مي‌گردد . 
در وضعيت ميانگين : سبب به جفت ماندگي ، سقط ، ضعف ، گوساله هاي مرده به دنيا آمده و يا گوساله هايي كه پس از به دنيا آمدن مرده اند كه اكثر وقت ها بخاطر ناتواني در ايستادن يا ناتواني در شير خوردن مي باشد . از علامت ها ديگر كاهش باروري ، ساخت كه مي باشد هاي تخمداني ، متريت ، كاهش گيرايي تلقيح مكرر، حياتي و نا آرام شدن ، ساخت دوره هاي فحلي خاموش يا فحلي ضعيف و باروري ضعيف ، كاهش مقدار پرورش ، كاهش پاسخ هاي ايمني كه سبب به پنوموني ، اسهال ، گنديدگي سم و ورم پستان خواهد شد . 
نشانه ها 
مسوميت با se : در حالت خراب سبب سستي، بي اشتهايي ، سختي در تنفس و مرگ ، آلكالوز ، تلوتلو ميل كردن همپا با كوري ، از دست دادن موهاي قاعده دم؛ سوراخ يا تغيير‌و تحول صورت بافت شاخي سم و ساخت لنگش مي شود . پژوهش ها اخير نشان مي‌دهد كه تلوتلو خوردن يار با كوري ممكن مي باشد به ياد مسموميت با سلنيوم ايجاد نشود . 
مسموميت با سلنيوم در اثر مصرف بعضا گياهان نظير جور اي از گَوَن توليد مي شود و يا ممكن ميباشد به ياد مصرف سلنيوم بالا نباشد البته سموم آلي كه در به عبارتي گياهان موجود مي باشد ، مسموميت با se را ايجاد نمايند . 
احتياجات رژيم غذايي ازse براي گاو هاي شيري در حدود ۶-۴ ميلي گرم در روز هست . تنها سه ميلي گرم در روز مصرف se (سلنيوم) امكان ايجاد نشانه ها نبود را مهيا ميسازد . 
اخذ se از مصرف مواد معدني در روز حدود ppm ۲۶ مي باشد كه اين ميزان در حدود ۷۳/۰ ميلي گرم در هر اونس مي باشد . 

يد:علائم كمبود : نقص در ساخت مانند ، عدم بروز فحلي ، مرده زايي ، سقط ، ارتقا طول عصر آبستني تا ۹ روز ، نبود مو يا اين كه به دنيا آمدن گوساله هاي ضعيف ، جفت ماندگي ، گواتر ، كاهش ميزان شير ، بيماريهاي تنفسي ، ورم پستان و بيماري قارچي اكتينومايكوز كه اينها به وسيله مصرف ماده اتيلن دي آمين دي هايدرو يد ايد (EDDI)يا يد آلي معالجه و پيشگيري مي شوند . 
نشانه ها 
مسموميت خراب با يد : جدا اشتها ، ارتقا ترشح بزاق ، ارتقا دما ، عطسه ، ترشحات و ريزش از بيني و چشمها ، برونكو پنوموني و سقط از علامت ها آن مي باشند . ضمناً حيوان‌ها ماده اتيلن دي آمين دي هايدرو يد ايد ( EDDI ) را نمي توانند متابوليزه نمايند و آنرا دفع مي نمايند . 
مقدار احتياجات غذايي يد از ۲۸-۲۵ ميلي گرم به ازاء هر گاو در روز مي باشد كسب يد از مصرف مواد معدني ۵-۳ ميلي گرم در هر اونس مي باشد . بعضا از مواد معدني ساختگي حاوي يد ، داراي مقدار بيشتري از اين ماده مي باشند و به همين برهان با واحد PPM انداره گيري و معرفي خواهند شد . 


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۰۶:۱۹ توسط:علي پور موضوع:

نكته اصلي در تهيه بلدرچين تخمگذار

۷ 
نكته اصلي در تهيه بلدرچين تخمگذار ۱- 
سن بلدرچين حدود ۴۰ روز باشد 
۲- اجازه بازديد از تالار به شما داده شود و شرايط ظاهري گله بلدرچين سرحال باشد . 

۳- برنامه نوردهي دو هفته انتها را از مسئول مزرعه پرورش بلدرچين بخواهيد و با استانداردها تطبيق دهيد . 

۴- جيره غذايي را مشاهده كنيد و مطمئن گرديد كه در دو هفته پايان طيوران جيره بلدرچين گوشتي اخذ نكرده اند . همچنين در هنگام تحويل بلدرچين ها براي سه روز دست‌كم از به عبارتي دان پايان از فروشنده خريداري نمائيد و به طور تدريجي با دان جديد تخمگذار تركيب و جاي گزين فرمائيد . تا شوك و استرس تغذيه اي به بلدرچين ها وارد نشود . 
پرس پلت
۵- برنامه دريافت واكسن و دارو را در ارتفاع عصر پرورش بينيد و از عدم تضارب پرنده ها در ارتفاع عصر با هرگونه بيماري مطمئن گرديد . 

۶- نمودار رويش پرنده ها را چك فرماييد . هر گونه ايراد در رشد و به اصطلاح عقب ماندن از پرورش باعث تخمگذاري ضعيف و پيك زير در طول زمان خواهد بود . 

۷- حالت ظاهري مزرعه را ارزيابي فرمائيد از مزرعه هايي كه دقت به نكات بهداشتي و محفظه دور و اطراف مزرعه ندارند به هيچ عنوان خريد نكنيد . 

اكثر مشكلات ناشي از كيفيت ذيل بلدرچين آن گاه از گذر كرد ۲ ماه از شروع تخمگذاري بلدرچين و ارتقا سن پرنده نمايان مي شود . يك گله بلدرچين مطلوب بايستي از سن ۷۰ روزگي به پيك ساخت نزديك شود و در سن ۱۰۰ روزگي به بالاترين ميزان ساخت رسد ( حدود ۸۰ درصد ) و اين فرايند تا ۷ ماه با اندك نوسان هايي ادامه داشته باشد و آرام به حدود ۶۰درصد رسد و در گروه دوره حدود ۷۰ درصد باشد . 

بلدرچين ها در سن ۹ ماهگي براي ايجاد تخم خوراكي صرفه اقتصادي ندارند و يك گله كمتر از مقدار هزينه هاي ساخت بازدهي دارد . معمولا در اين سن با اندكي تغيير تحول در جيره و افزايش وزن پرنده را راهي كشتارگاه خواهند كرد . 

انواع 
نژاد بلدرچين تخمگذار همگاني ترين نژاد بلدرچين تخمگذار در ايران بلدرچين ژاپني ( Japanese quail ) يا اين كه به عبارتي بلدرچين عادي ( common quail ) مي باشد . هر يك سري اين دو تفاوت هاي اندكي با نيز دارا‌هستند اما به علت تداخل اين دو نژاد با هم روز جاري در كشور ايران كسي نمي تواند ادعا نمايد كه نژاد خالص بلدرچين ژاپني دارااست . 

بلدرچين ژاپني داراي سويه هاي ژنتيكي مختلفي مي باشد كه سبب شده رنگ هاي اين پرندگان به شرايط هاي مختف نمايان شود . برخي كاملا سفيد مي شوند و بعضا قهواي سوخته با لكه هاي سپيد و برخي طرح گندمي دارا‌هستند . اگر‌چه ميان برخي پرورش دهندگان سخن هايي مطرح مي باشد كه بعضي رنگ ها خصوصيات بهتري براي تخم گذاري دارا هستند ولي به طور علمي چيزي اثبات نشده . 

بلدرچين 
ژاپني 
گهگاه زمان ها هم متاسفانه برخي اشخاص با انقطاع كردن بلدرچين هاي سپيد ادعاهايي راجع به در اختيار داشتن يك نژاد اصلاح شده و ويا نژاد وايت انگليسي دارا هستند كه تا روز جاري هيچ كدام ثابت نشده و معمولا نوعي كلاه برداري و سوء استفاده از نا تدبير مردم مي باشد . 

هر جور ادعا نسبت به در اختيار داشتن نژاد يگانه بايد با مدارك داراي اعتبار كه دربرگيرنده جواز هاي سازمان دامپزشكي براي ورود و مدرك فارم مبدا و اوراق حمل و نقل قابل محاسبه مي باشد و كافيست تا از سازمان دامپزشكي كل كشور اداره طيور يك استعلام بي آلايش بگيريد و متوجه شويد در ارتفاع سال هاي قبلي تا برهه زماني نگارش اين متن هيچ بلدرچين تصحيح نژاد شده اي به فيس تجاري و انبوه وارد مملكت نشده هست . 
برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۸:۴۰ توسط:علي پور موضوع:

پرواربندي چيست؟

پرواربندي چيست؟ پرواربندي عبارت ميباشد از پرورش دام براي تپل كردن مناسب آن به مراد توليد گوشت در مدت بازه زماني مشخص و وزن مشخص و معلوم كه با دست كم هزينه فيس مي گيرد . در پرواربندي، هدف تنها توليد گوشت نميباشد و كيفيت گوشت نيز حساس است . لذا پيشنهاد مي شود براي پرواربندي، بره هاي برنا گزينش شوند تا چربي و اضافات كمتري بدست آيد . 

پرس پلت

مزاياي 
پرواربندي: مهمترين مزاياي پرواربندي را مي بضاعت و توان به شرح تحت خلاصه نمود: 
1- 
ارتقاء ايجاد گوشت فارغ از افزوده شدن تعداد دام (افزايش توليد در واحد دامي) 
2- مرغوبيت گوشت، گوشت دام هاي پروار داراي كيفيت خوبتر از بقيه دامهاست . 

3- 
رجوع اصل سرمايه و سود آن در كوتاه مدت 
4- 
كمك به نگهداري و احياء مراتع 
5- 
به كار گيري از توليد ها جانبي كشاورزي در تغذيه دامها 
6- 
ايجاد اشتغال 
كارداران 
با اهميت در يك پرواربندي موفق: براي انجام عمليات پرواربندي موفق، نياز به يك خصوصي عامل ها كليدي مي باشد كه از جمله مي بضاعت و توان به اين موردها اشاره كرد: 
1- 
شناختن نژادهاي متعدد گوسفندان به ياور خصوصيات آنها 
2- 
توليد رده مناسب جهت پرواربندي 
3- 
خريد دام مناسب جهت پرواربندي 
4- 
رعايت اصول درست تغذيه در طول عصر پرواربندي 
5- 
قرنطينه و انجام كارها بهداشتي بر روي دامهاي خريداري گرديده قبلي از پرواربندي 
6- 
بكارگيري روشهاي مطلوب پرواربندي 
رويكرد 
هاي پرواربندي گوسفند: 
الف) 
پرواربندي بره هاي شيري 
ب) 
پرواربندي به رويكرد مرتع 
ج) پرواربندي بره هاي برنا (معمول ترين شيوه پرواربندي در ايران همين راه است) . 

د) 
پرواربندي گوسفندان پير 
پروار 
بره هاي شيري: 
1- روشهاي معمولي: در اين راه بره ها مستقيما از شير مادر تغذيه مي نمايند و علاوه بر آن پاره اي كنسانتره به رخ آزاد در اختيار آنان قرار مي گيرد . رويش و نمو اين بره ها بستگي متعددي به ميزان شير مامان و تركيب آن دارد . اين بره ها در 3 ماهگي از مادر جدا مي شوند و در 6 ماهگي كه به وزن 45 تا 50 كيلوگرم رسيدند به كشتار مي رسند . اين روش در مرزو بوم ما همگاني و رايج هست . 

2- رويه زود از شير به دست آوردن (پرواربندي كنسانتره اي): در اين راه بره ها در سن 2 تا 3 هفتگي از مامان جدا مي شوند و آن ها را به مصرف كنسانتره با پروتئين 18 درصد عادت مي دهند . 

3- بره هاي شير پروار: در اين رويكرد بره ها فقط با شير مامان تغذيه مي شوند و در 3 ماهگي زماني كه وزن آنان به 20 كيلوگرم رسيد كشتار مي شوند . اين منش در اروپا رايج هست و در مرزوبوم ما همگاني نمي باشد . 

پرواربندي 
بره هاي معمولي در مرتع (پرواربندي مرتعي): 
در اين شيوه بره ها در سن 4 تا 5 ماهگي خريداري شده و در مراتع مرغوب طبيعي و مصنوعي چرا مي شوند . علاوه بر آن در وعده شبانه كمي كنسانتره در اختيار بره ها قرار مي دهند . وزن اين نوع بره ها در 7 تا 8 ماهگي در نژادهاي سنگين وزن به 45 تا 50 كيلوگرم مي رسد . اين نوع پرواربندي بيشتر براي بره هايي كه در اواسط پائيز و اوايل فصل‌زمستان متولد گرديده اند استفاده مي شود و تا اواخر فصل‌تابستان كشتار مي شوند . در استانهايي كه از حيث مرتع بينوا مي باشند اين رويه پيشنهاد نمي شود . 

پرواربندي 
بره هاي جوان: 
اين شيوه پرواربندي بهينه ترين راه و روش در جهان و كشور‌ايران مي باشد . در اين شيوه بره هاي مازاد در پايان سن شيرخوارگي با وزن 20 تا 25 كيلوگرم خريداري و در آغل مراقبت و با خوراك كافي و حساب شده تغذيه مي شوند . در غايت در سن 6 تا 8 ماهگي و با وزن 40 تا 50 كيلوگرم كشتار مي شوند . مقطع پروار در اين رويه 100 تا 120 روز مي‌باشد . 


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۱۱:۲۱ توسط:علي پور موضوع:

قوچ هاي سالم

قوچ هاي سالم، شرايط و انرژي واجب براي بارورسازي ميش ها را دارند . قوچ هايي كه شرايط خوبي براي بارورسازي دارند نسبت به دماي بسيار حساستر بوده و در هواي گرم عمل جنسيشان كاهش مي يابد . در اين مقاله حالت حتمي براي آماده سازي قوچ ها در فصل جفت گيري را براي شما ذكر مي كنيم . 

خنك 
نگهداشتن قوچ در هواي گرم پشم قوچ ها را قبلي از بارورسازي بايد چيد . ولي حدودا 12 ميلي متر از پشم آن ها مي بايست روي بدنشان بماند . در هواي گرم قوچ ها را از ميش ها قطع كرده و در مكاني خنك و سايه دار قرار دهيد البته در هنگام شبكه هاي مردمي ميش ها و قوچها را در يك مكان قرار دهيد . 

پرس پلت
هر چه تنش گرمايي كمتر باشد قوچ ها از حيث جنسي خوبتر تحريك گرديده و در سود در آغاز فصل بره زايي بره هاي بيشتري ايجاد مي شود . در‌صورتي‌كه قوچ ها در معرض هواي دوچندان گرم يا اين كه تب باشند به برهه زماني شش هفته موقتا عقيم مي شوند . 

فراهم 
سازي قوچ ها در فصل جفت گيري سلامتي 
دومين فاكتور حساس براي جفت گيري پيروز در گله ها سلامت بدني قوچ ها مي‌باشد . سم هاي قوچ سالم بايستي مرتبا وارسي شود تا از بروز بيماري و پوسيدگي و سم اضافي پيشگيري شود . سم هاي بلند را چندين هفته پيش از فصل جفت گيري بتراشيد تا قوچ از هر نوع لنگ زدن ناشي از سم تراشي فارغ گرديده باشد . قوچ هاي لنگ قدرت باروركردن كمتري دارا هستند . 

قوچ ها بايستي از نظر وجود آسيب پوستي بر روي آلت تناسلي نظارت شوند و در فيس وجود عفونت تا دوران جفت­گيري معالجه شوند . كيسه بيضه قوچ ها نيز بايد از حيث رشد نرمال نظارت شود . در صورت قابليت و امكان تست نطفه فيس بگيرد تا قوچ هاي عقيم و قوچ هاي با قابليت و امكان باروري ضعيف شناسايي شوند . 

قوچ هاي با قابليت و امكان باروري ضعيف، فصل بره زايي را طولاني كرده و اندازه بره زايي را كاهش مي دهند . اين آزمايش مخصوصا در گله هايي كه تنها يك يا دو قوچ دارا‌هستند بسيار مهم هست . اگردر گله تنها يك قوچ باشد و آن نيز عقيم باشد گله هيچ بره اي ساخت نخواهد كرد . 

قوچي كه از سالم بدون نقص جنسي برخوردار باشد مي تواند 30 تا 40 ميش را بارور سازد . تعداد بارورسازي، در جاهاي مسقف و سربسته بيشتر ميباشد . بره قوچي كه پرورش نيكي داشته باشد در سن 5 يا 6 ماهگي مي بايست 20 تا 25 ميش را بارور سازد . 

قوچ هاي كم تجربه تر به همه ميش ها دقت دارا هستند و به همين ادله ممكن مي‌باشد نتوانند همگي ميش هايي كه دو عصر فحلي هستند را شناسايي كنند . در اين فيس ميش قضيه حيث را بايد يك تا دو بار پس از بارورسازي از چنين قوچي جداكرد . 

مهيا 
سازي قوچ ها در فصل جفت گيري تصويب 
مورخ جفت گيري تاريخ جفت گيري از حيث انتخاب بازه فصل بره زايي زياد با اهميت مي باشد . براي اطمينان از تاريخ هاي ظريف باروري ميش ها، بايد قوچ را به وسيله نشانه گذار معلوم كرد . يراق هاي آرم گذار در بازار موجود هست . 

يك عدد ديگر از خط مش هاي مطلوب براي علامت گذاري تهيه و تنظيم مخلوطي از روغن سفيد ساده يا روغن موتور با مواد سنگ سيمان يا اين كه دوده چراغ مي‌باشد كه روزي يك توشه بايستي بر روي سينه قوچ زده شود . هنگام جفت گيري اين نشانه بر روي ميش نيز مي افتد و روي كفل آن تصويب مي شود . اين آرم ها را مي بايست روزمره تصويب نمود . 

اين داده ها ثبت مي شود و براي تقريب ابتدا فصل بره زايي مي توانند مورد به كارگيري قرار گيرند و مدت فراهم كردن تجهيزات و مكان ضروري براي ولادت اولين بره را مشخص مي نمايند . براي تصويب باروري تكراري فعاليت آرم گذاري با رنگ هاي واضح خيس استارت و هر دو هفته رنگ تيره تري تعيين مي شود .

آماده 
سازي قوچ ها در فصل جفت گيري زمان فحلي ميش هايي كه حامله مي شوند، موقتي متوقف مي گردد . در فصل جفت گيري روزمره حداقل يك توشه گله را وارسي كرده و از سلامت و لنگ نبودن قوچ ها اطمينان حاصل نمائيد . به دليل قابليت مريض يا اين كه لنگ شدن قوچ ها، بايد مدام يك قوچ حامي در حيث گرفت . 

تب براي سلامت جنسي قوچ ها دوچندان خطرناك بوده و ممكن مي باشد آن ها را موقتا عقيم كند، به اين ترتيب بايستي به مساله خنك نگه داشتن محفظه حفظ قوچ ها زياد دقت كرد . 


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۵:۰۴ توسط:علي پور موضوع:

به كارگيري از شبيه‌سازي در اصلاح دام

به كارگيري 
از شبيه‌سازي در اصلاح دام استفاده از شبيه‌سازي در بهبود ژنتيكي حيوان ها قادر است مقدار ترقي تعيين را در مورد ها خاصي افزايش دهد، به ويژه در مواردي مانند سيستم‌هاي روستايي نشخواركنندگان كه تلقيح تصنعي و مصنوعي ممكن نمي باشد . امروزه هزينه‌هاي بالاي شبيه‌سازي، يكي از فاكتورهاي عمدة محدودكنندة استفاده از آن به تيتر تكنيكي براي اصلاح دام كاربردي است . گروههاي كلوني با اينكه نسبت به برادران-خواهران تني دوچندان شبيه‌تر هستند، ولي تفاوتهاي متعددي از طريق بخش محيطي در صفات قضيه مطالعه وجود داراست كه اين تفاوتها معمولاً بخش اعظم از 50 درصد كل تنوع را مشتمل بر مي گردد . 

پرس پلت

گزينش در ميان لاينهاي زاياي كلون شده، قابليت استعمال از اثرات غير ژنتيكي را مهيا مي كند . اين اثرات در روشهاي متعارف گزينش كه از توليدمثل جنسي براي بهبود حيوان ها به كارگيري مي‌كنند، به سرويس گرفته نمي‌شوند، امّا بيشترين اندازه تنوع ژنتيكي مشاهده گرديده در ميان حيوانات از گونه رو به بالا مي باشد . توليد مبتني بر شبيه‌سازي شايسته ترين حيوان ها جمعيت قادر است امكان يك جهش وقتي تعالي در تصحيح را مهيا كند، به طوريكه حيوان‌ها تجاري مي توانند به حيوان ها هسته‌هاي انتخابي، زياد نزديك باشند . بهر درحال حاضر بهبود ژنتيكي در آتي مي بايست مبتني بر استفادة ممتد از تنوع ژنتيكي به وسيلة برنامه‌هاي انتخابي باشد . 
حيوان‌ها 
تراريخته توليد حيوانات تراريخته (ترانسژنسيز) رويه‌اي مي‌باشد كه طي آن، يك ژن يا بخشي از يك ژن از يك شخص به ژنوم فرد ديگري الحاق شود . حيوانات تراريخته به طور بالقوه ميتوانند در مطالعة مكانيسم‌هاي نقش ژن الحاقي، تغيير تحول ويژگيهاي حيوان بسته به پروتئين سنتز شده، توليد كردن مدلهايي براي بيماري انساني و يا اين كه بهبود ساخت يا اين كه مقاومت به بيماري در حيوانات استفاده شوند . در اواخر دهة 80 چند گروه تحقيقي، موفقيت‌هايي را در انتقال ژن و توسعة موش‌هاي تراريخته گزارش كردند . تعريف حيوان تراريخته شامل تمام حيواناتي ميشود كه از دستكاري مولكولي DNA ژنومي دروني (شامل تمامي تكنيك‌هاي ميكروانجكشن DNA به سلول بنيادي جنيني و ساخت موش ناك‌اوت شده مي‌گردد) توليد شده‌اند . از آخرها 1980، ساخت موش‌هاي تراريخته از طرز ميكرواينجكشن DNA به باطن پيش‌هستة تخم‌ها به عنوان يك تكنيك كاربردي به طور گسترده به كارگيري شده هست . با استعمال از تكنولوژي تراريخته در موشها نظير حيوان ها تراريختة كدكنندة RNA دارنده معني مخالف، امكان بيشتر كردن يك ژن تازه به ژنوم و افزايش تراز بيان يا تغيير بافت منحصربه‌فرد بيان يك ژن وجود دارد و سطح سنتز يك پروتئين يگانه كاهش مي يابد . حذف يا تبديل يك ژن موجود از طريق نوتركيبي هومولوگها براي استفاده از سلولهاي بنيادي جنين به موش محدود شده بود تا اين كه ورود روشهاي شبيه‌سازي انتقال هسته رخداد افتاد . 
روشهاي 
توليد حيوان‌ها تراريخته ميكرواينجكشن DNA و انتقال هسته، دو شيوه موضوع به كار گيري در ساخت پيروز حيوان‌ها اهلي تراريخته ميباشند . اين مراحل در توسعة مدل‌هاي ترانسژنيك، تقريبا آسوده و بي واسطه مي باشد . صرفا يك امتزاج ژني مختص دربردارنده يك پروموتر و هر ژن دارنده امكان بيان را مي‌توان كلون كرده و سپس به ميزان كافي قطع و تخليص كرده و بعد از آن از آزمون آن در كشت سلولي براي انتقال اين ژن به بقيه پستانداران مبادرت كرد . در مقايسه با مطالعات انتقال هسته، آزمايشات ميكرواينجكشن DNA اولين بار در موش انجام شد . با وجود اين كه جور موش تراريخته نمي‌تواند مدام الگوي ابلاغ ژن در حيوان‌ها اهلي باشد، البته آزمايشات مقدّماتي در موشها، يك مولفة حساس در هر تست انتقال ژن در حيوانات اهلي است . در حاليكه انتقال هسته ممكن مي‌باشد در صورت فعلي ناكارآمد به لحاظ آيد، قابليت پيشرفتهاي عمدة آتي در پروتكل‌هاي آزمايشي، آن را كارآمد ميكند . افزايش احتمال هدف‌گيري ژن از طريق ژيوند هسته‌اي مي تواند قابليت كاربرد حيوانات تراريخته را در توليد داروهاي انساني مهيا نمايد . اخيراً تكنيك كارآمد ديگري براي حيوان‌ها تراريخته بر پايه به كارگيري از وكتورهاي لنتيورال براي انتقال اووسيت‌هاي گاوي و خوكي توليد شده مي‌باشد () . اين وكتورها از نظر اندازه تراريختي و بيان، زياد كارآمدتر از ميكرواينجكشن هستند . يك عدد از محدوديت‌هاي آن اين مي باشد كه اندازة ترانس ژنها و ژروموتر داخلي آنان بايستي كمتر از 5/8 كيلوباز باشد . 


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۳:۵۱ توسط:علي پور موضوع:

دستور العملهاي نظارت بهداشتي طيور

2 . در صورت مشاهده مورد فوق، خط كشتار بايد متوقف گرديده و پس از شستشو و ضدعفوني دوباره و رعايت بقيه دستورالعملهاي بهداشتي نسبت به كشتار طيور ما‌نده اقدام گردد يا اين كه كشتار موردها مظنون در نقطه پايان كشتار روزمره صورت گرفته و متعاقبا نسبت به شستشو و ضدعفوني بدون نقص اقدام شود . همچنين ادامه كار كشتارگاه، مشروط به اخذ جواز كشتار از اداره دامپزشكي محل مي باشد كه در رخ انجام بي نقص و ظريف شستشو و ضد عفوني كشتارگاه صادر خواهد شد . 
3 . كشتار گله هاي مظنون مي بايست با رعايت تمامي قوانين بهداشتي انجام گيرد . واضح مي‌باشد پرسنل بايد مجهز به جامه عمل مناسب ( كلاه ،‌ماسك ، روپوش ، دستكش و چكمه باشند . 

پرس پلت

4 . مسئول فني بهداشتي و هم متصدي كشتارگاه موظفند اداره دامپزشكي محل را فورا از تشخيص يا ظن به بيماري انفلوانزا در بازرسي بهداشتي پيشين يا آنگاه از كشتار اگاه كنند . 
5 . از همگي پرسنل بايستي تعهد كتبي مبني بر عدم تماس دست‌كم تا سه روز با تمامي واحدهاي داراي ارتباط با صنعت طيور دريافت شود . 
در اختيار گرفتن 
بهداشتي كشتارگاه: 1 . اقدامات اضطراري براي جنگ با جوندگان و حشره ها به توجه به موضوع اجرا نهاده شود . 
2 . همه پنجره هايي كه به محوطه بيروني كشتارگاه گشوده مي شوند، ‌بايد مجهز به توري بوده ، به گونه اي كه از ورود پرندگان و حشره ها خودداري شود . 
3 . همه سالنهاي عمليات و نيز امكانات مربوط مي بايست در نقطه نهايي كشتار روزانه بدقت و به طور كامل شستشو و پاكيزه گرديده و با ماده ضد عفوني كننده مطلوب گند زدايي گردند . 
4 . كليه آبروهاي فاضلاب مو جود در محوطه بيروني كشتارگاهها بايد مجهز به سرپوش مطلوب باشد ‌بنحوي كه از تماس هرگونه پرنده با ان پرهيز شود . 
5 . همگي كارمندان شاغل در كشتارگاه بايستي هنگام فعاليت از جامه فعاليت مطلوب منحصر جهت ايمني شخصي و جلوگيري از انتقال بيماري (‌شامل كفش – كلاه- روپوش- ماسك – دستكش و . . .) به كارگيري نمايند . جامه هاي كار بايستي در نقطه نهايي هر نوبت كاري بده بستان وپس از شستشو و ضدعفوني به روش مناسب براي استعمال در روز سپس آماده گردند . 
6 . ردوبدل بموقع و نيز نصيحت ميكرد ستفاده از ماده ضدعفوني كننده در حوضچه هاي ضدعفوني جانور در ورودي كشتارگاه مي بايست مد حيث قرار گيرد . 
7 . از ورود خودروهاي متفرقه به كشتارگاههاي طيور مي بايست اكيدا پرهيز شود . 
8 . از نگهداري هر جور طيور و بقيه حيوان‌ها در كشتارگاههاي طيور بايستي پرهيز گردد . 
9 . ضايعات كشتارگاهي بايستي فورا و با رعايت همگي ضوابط بهداشتي به واحد تبديل ضايعات كشتارگاه و يا با آماده اوردن كليه امكانات ضروري (بدون هر جور نشد در ارتفاع زمان حمل ) به كارخانه تبديل ضايعات مستقل انتقال داده شوذ و در غير اين چهره به رويكرد بهداشتي در محل كشتارگاه دفن گردد . 
بديهي ميباشد با تمامي كشتارگاههايي كه دراجراي دستورالعمل مذكور قصور نمايند، از طريق مراجع رسمي بازخورد حتمي بعمل خواهد آمد . مسئوليت حسن اجراي راهبرد بعهده مديريت كل استان بوده كه با استفاده از نيروهاي اداري نسبت به بازرسي ، چك واعلام موردها ذي‌ربط مبادرت كنند . 


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۵۲:۵۹ توسط:علي پور موضوع:

اقدامات اضطراري توقع زايمان

اقدامات 
اضطراري توقع زايمان الف . 
اقدامات حتمي انتظار زايمان – 
كاهش سطح كلسيم در دسترس براي حيوان از شيوه طعام تا بدن در معرض كمبود كلسيم قرار گرفته و هورمون پاراتورمون گشوده جذب كلسيم از روده ها، استخوان و همگي را جهت تامين كلسيم در شرايط بحراني انجام دهد – 
به خواسته كاهش دسترسي كلسيم سه راهكار مختلف به شرح زير قابليت و امكان پذير است: >> 
كاهش مصرف اقلام خوراكي كه دارنده محتواي كلسيم بالاست نظير يونجه، سويا، تخم پنبه و تفاله چغندر >> 
باند كردن كلسيم مو جود در غذا با روغن هاي خوراكي >> 

پرس پلت

مصرف نمك هاي آنيوني در جيره به خواسته اين كه اختلاف آنيون، كاتيون خون را به سمت PH اسيدي سوق دهد و سبب افزايش فرم كلسيم يونيزه نسبت به كلسيم باند (در بدن قابل مصرف نيست) شود – راهكارهاي فوق مزايا و معايب مختلفي دارااست كه از در بين آن ها مصرف نمك هاي آنيوني از استقبال بيشتري برخوردار است، بطوريكه جيره را به سمت گوگرد و كلر عمده سوق‌دهي كرده و اين حالت آنيونيك در طعام و متعاقب آن در خون بستر را براي اتصال هر چه خوب تر هورمون پاراتورمون به گيرنده خود فراهم مي نمايد و گشوده جذب كلسيم را اكثر خواهد كرد (البته مصرف نمك هاي آنيوني، مصرف ماده خشك را بدليل بدمزه بودن كاهش مي دهد، كه مصرف آنها را فقط با پروتكل هاي يگانه ميسر مي كند) تا از تب شير و زمين گيري خودداري شود . 
– 
دوري از بروز ورم پستان از روش نگهداري گاوهاي آبستني سنگين در محيط خشك و تميز – 
محافظت امتياز بدني گاو انتظار زايمان در محدوده ۳/۵ تا ۳/۷ به منظور خودداري از دشوار زايي، جفت ماندگي و كبد چرب – 
اجراي برنامه هاي مدون و منظم محاسبه هاي متابوليك گله بر طبق جدول شماره ۴ ضميمه ب . 
اقدامات واجب در سطح بعد از زايمان – 
خـوراك گاو تـازه زا بايستـي بسيـار مقـوي و مغـذي باشد، بطوريـكه در مصرف كم، تاميـن كننـده احتياجـات باشد – 
زايمـان در محيط خشـك و تميـز باشد – 
رعايت موازين بهداشتـي و كنترلـي در پروسـه شيردوشـي به مراد جلوگيري از پيدايش ورم پستـان در گلـه – 
معاينـه، تسـت تندرست رحـم و عده شدن رحـم – 
خودداري از استرس به مراد كاهش ريسك كبد چرب و كاهش مصرف ماده خشك، بدليل اين كه استرس باعث آزاد سازي هورمون آدرنالين در بدن گرديده و متعاقب آن پروسه ليپوليز (تجزيه بافت چربي) و برخورد هاي التهابي فيس مي دهد فاز 
۴ – گاوهاي اوائل شيردهي جيره هاي اختصاصي اين فاز از روز ۲۰ تا روز ۱۰۰ سپس از زايش موضوع تغذيه گاوها قرار مي گيرند . به طور همزمان با رسيدن گاوها به پيك توليد، كاهش وزن (به تيتر منشاء مازاد انرژي براي گاو) رخداد مي افتد و مصرف ماده خشك بصورت بطئي در درحال حاضر افزايش مي باشد (جدول ۳) . نوع پروتئين و سطح ها آن، دو استدلال با اهميت در انتخاب مقدار ساخت شير در دوره پيك مي باشند . به منظور نگهداري مصرف ماده خشك بايستي تكميل كننده سازي منابع چربي محدود شود . جدول شماره ۱، سطح ها توصيه شده براي مواد مغذي در طي فاز ۴ گاوهاي اوائل شيردهي را ارائه مي نمايد . 
استراتژي 
ها براي جيره گاو اوائل شيردهي به شرح زير مي باشد: • 
غذا دهي علوفه با كيفيت بالا به مراد تقويت مصرف ماده كم آب پيشنهاد مي شود • 
تامين بالانس بهينه ليزين و متيونين از شيوه طعام دهي اسيدهاي امينه محافظت شده يا منابع پروتئين عبوري • 
ارتقاء سهم غلات به عنوان منابع انرژي در كنسانتره بطور ملايم (ماكزيمم ۰/۵ كيلوگرم در روز) • 
محدود كردن تكميل كننده چربي به ۲۵۰ تا ۳۵۰ گرم در روز • 
تامين فضاي مطلوب آخور براي گاوها • 
تامين بهينه ويتامين ها و مواد معدني به مراد حمايت از كارايي توليد مثلي (مكمل® MAXI MIN ®, MAXI VIT) دلايل 
شايع در اين فاز -اختلالات 
گوارشي – 
اختلالات متابوليكي – 
ورم پستان – 
اندومتريت – 
عدم مشاهده علائم فحلي – 
تاخير در او‌لين تلقيح راهكارهاي 
پيشگيري – 
اجراي پروتكل هاي محاسبه متابوليكي گله – 
امتياز بدني در اين زمان از ۲/۷ كمتر نشود – 
تحليل سالم دستگاه توليد مثل طبق برنامه مشخص – 
رعايت موازين بهداشتي مراحل شيردوشي از قبيل مصرف ضدعفوني قبلي و سپس از دوشش، رعايت ترتيب شيردوشي گاوها از حيث حجم ايجاد شير و امكان ابتلا به ورم پستان فاز 
۵ – گاوهاي ميانه شيردهي گاوها در اين عصر شروع به كاهش ايجاد شير مي كنند . پيك مصرف ماده كم آب هم‌زمان با افزايش وزن تن در اين زمان صورت مي دهد . افت پر سرعت ساخت شير يا اين كه اجزاي شير، نشان دهنده عدم تامين مواد مغذي مي باشد . محدوده زماني براي وسط شيردهي از ۸۰ روز بعد از زايش تا ۲۰۰ روز بعد از زايش ادامه دارد . انگيزه اين فاز باصرفه سازي مصرف ماده خشك مي باشد . جدول شماره ۱، سطح هاي سفارش شده براي مواد مغذي در طي فاز ۵ گاوهاي اواسط شيردهي را ارائه مي نمايد . 
استراتژي ها براي جيره گاو وسط شيردهي به شرح ذيل مي باشد: • 
بهينـه سـازي مصرف ماده خشك • 
جايگزيني و بازيابي امتياز موقعيت بدني از دست رفته • 
ارتقاء مكمل سازي چربي تا سطح ها مطلوب • 
بازبيني احتياجات مواد افزودني • 
تامين باصرفه ويتامين ها و مواد معدني ( كامل كننده ® MAXI MIN ®, MAXI VIT ) • 
تامين با صرفه ويتامين ها و مواد معدني به منظور حمايت از عملكرد توليد مثلي ( تكميل كننده ® MAXI MIN ®, MAXI VIT )


برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۴۳:۴۱ توسط:علي پور موضوع:

بهترين خوراك گاو شيري و گوشتي براي گرفتن بيشترين سود چيست؟

در مطالب قبل درمورد يادگرفتن محافظت و پرورش گاوهاي گوشتي و شيري در خدمت شما بوديم . روز جاري قصد داريم در اين پست در رابطه شايسته ترين خوراك گاو شيري و گوشتي براي تصاحب كردن بيشترين سود، آموزش هايي را به شما معرفي بنماييم . 

مقدمه: 
در گاوپرواري و پرورش گاو دو نكته خيلي حائز اهميت هست . يكي رعايت نكات بهداشتي و ديگري تغذيه درست و اصولي گاوها . رعايت بهداشت در گاوداري سبب مي شود كه حيوان‌ها كمتر در معرض بيماري ها قرار بگيرند و در فيض گوشت و شير تندرست تري خواهند داشت . همچنين تأثير تغذيه مناسب بر رويش خوب تر و عمده گاوها بر هيچ كس پوشيده نيست . در ادامه ما مطالبي را براي شما تنظيم و آماده نموده ايم كه به امداد آنها مي توانيد شاهد رشد و سلامتي بي نقص گاوها باشيد . 
پرس پلت
۱-نرم 
افزار تغذيه گاو شيري – تيم خوراك ها 


مطلب 
شبيه : دانلود ۶ فيلم كاربردي آموزش گاوداري (شيري و گوشتي) كه بايد ببينيد! 
۲- 
بهترين غذا براي گاوهاي شيري: علف 
باغ: علف باغ در تغذيه گاو شيري و پرواري استفاده مي شود . به برهان داشتن حرفه هاي بلند، نشخوار دام ها را زياد مي نمايد . به علاوه در گاوهاي شيري منجر بيشترشدن چربي شير مي شود . براي خودداري از خارج شدن پرسرعت خوراك هاي آردي از تن دام هاي پرواري از اين علوفه استعمال مي كنند . 

خوراك-گاو 

براي بالا بردن ميزان چربي شير گاو، اضطراري است كه نسبت به مدل كربوهيدرات و مقدار تجزيه‌پذيري آن، دقت شود . براي مثال: جو سريعتر از ذرت در شكمبه تخمير مي گردد . اعتنا به تراز فيبر خام در جيره و تناوب غذايي ميتواند از بروزاسيدوز شكمبه (كه در اثر تجزيه سريع مواد دانه‌اي حاصل مي‌شود) خودداري كند . براي پيشگيري از كاهش اندازه چربي شير در تابستان، گاوهاي شيري مي بايست با علوفه جديد تغذيه گردند تا تشويق به مصرف اكثر عذا شوند . علاوه بر اين، گاوهاي شيري بايد بيشتر در ارتفاع شبكه هاي اجتماعي تغذيه شوند و با اضافه كردن بدون واسطه باكتري‌ها و مخمر به جيره غذايي، مصرف و قابليت و امكان هضم آن بهبود مي يابد . به كارگيري از مواد بافري (مانند جوش شيرين) به منظور خودداري از كاهش PH شكمبه ناشي از مصرف كمتر علوفه در هواي گرم، پيشنهاد مي گردد . كل جيره غذايي بايد حاوي ۱۸ تا ۱۹‌درصد پروتئين خام باشد . 

پروتئين اضافي بر احتياج سبب ارتقا هزينه جيره غذايي شده و پروتئين شير را بطور معني‌دار افزايش نمي‌دهد و چه بسا ممكن مي باشد باعث اختلالات توليد‌مثلي شود . جيرهٔ غذائى كه گاو شيرده مى‌خورد به ميزان شير توليدى و كيفيت آن بستگى داراست . گاوهائى كه شير بيشترى توليد مى‌كنند در مقايسه با گاوهاى هم‌وزن و هم‌سن خويش كه شير كمترى توليد مى‌كنند به غذاى بيشترى احتياج دارا هستند و مقدار پروتئين موردنياز گاوهاى شيرده ۱۶۰ تا ۲۶۸% بيشتر از مقدار پروتئين مسئله احتياج براى گاو كم آب مي‌باشد . اندازه انرژى موضوع نياز ۳۶ تا ۶۸% كلسيم و فسفر موردنياز ۱۰۰-۲۵۰ % بيشتر هست . در صورتيكه كيفيت علوفه چراگاه بالا باشد احتياجات گاوهاى شيرى را تأمين مى‌كند، در زير چنين شرايطى بايد نمك و مواد معدنى به اندازه كافى در اختيار حيوان قرار داده شود . در مواقعى كه كيفيت علوفه پائين مي باشد و يا به مقدار محدود به حيوان داده مى‌شود، جهت تأمين احتياجات حيوان بايد مقدارى كنسانتره در جيرهٔ غذائى حيوان خواسته شود . 

۳-نكاتي 
در مورد تغذيه گاوهاي شيري: جيره غذايي بايد حاوي ۶۰ تا ۶۵‌درصد پروتئين محلول مصرفي (SIP) در كل جيره غذايي باشد . 
اندازه پروتئين محلول مصرفي (SIP) بايستي برابر نصف ۳۰ تا ۳۲‌درصد پروتئين قابل تجزيه (DIP) كل جيره غذايي باشد . در اين صورت، ازت قابل دسترسي براي رويش باكتري‌هاي شكمبه تأمين مي‌شود . 
كل جيره غذايي بايستي دربردارنده ۳۵ تا ۴۰‌درصد پروتئين غيرقابل تجزيه (UIP) باشد . 
براي بيشترشدن اندازه ايجاد شيره مي بضاعت تا حدودي از كنسانتره دامي استفاده كرد . مصرف مضاعف كنسانتره سبب اندك شدن چربي شير مي شود . در اين وضعيت بايستي از علوفه هاي مرغوب با فن هاي بلند و كنجاله تخم پنبه به كار گيري كرد . 
برچسب: پرس پلت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۰۰:۴۸ توسط:علي پور موضوع: